Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KKTC’de temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu Almanya Milletvekili ve Avrupa Halk Partisi mensubu Helmut Geuking’i kabul etti. 

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Meclis Şeref Salonu’nda yer alan kabulde Töre, Alman Vekile, Kıbrıs sorunu konusunda geçmişte bugüne yaşanan süreçler hakkında bilgiler verdi. 

Töre, gelinen aşamada görüşmelerden edinilen tecrübeler ışığında tek gerçekçi çözümün iki ayrı devlete dayalı olmasının görüldüğünü ifade ederek bu konuda Anavatan Türkiye ile hemfikir olduklarını söyledi. 

Avrupa Birliği ve bazı ülkelerin adanın gerçeklerini görmezden gelmeye devam etmesi nedeniyle Rum ve Yunan tarafının şımartılmaya devam ettiğini dile getiren Töre, Kıbrıs Türk halkının da sesini dinlemek amacıyla KKTC’ye ziyaret gerçekleştiren Geuking’e teşekkür etti. 

-“Amacım iki tarafı da dinlemek”

Savaşan, insan hakları ihlallerinin acımasız savaşlar ve eşitsiz gelişme sayesinde arttığını belirtti Savaşan, insan hakları ihlallerinin acımasız savaşlar ve eşitsiz gelişme sayesinde arttığını belirtti

Alman Milletvekili Helmut Geuking de konuşmasında geçtiğimiz yıl adanın Güney kesimine bir ziyaret gerçekleştirdiğini, bu yıl da Kuzeye geldiğini ifade ederek, amacının her iki tarafın da görüşlerini dinlemek olduğunu kaydetti.