İsviçre'nin Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Beypazarı marka maden suyunda yüksek miktarda bor tespit edilmesi nedeniyle ürünün tüketilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Büro, söz konusu maden suyunun fetal gelişim ve doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’dan Kıbrıs’a Kültür Kervanı isimli etkinliğe katıldı Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’dan Kıbrıs’a Kültür Kervanı isimli etkinliğe katıldı

Bu gelişme üzerine ülkemizde de tüketilen Beypazarı marka maden suyu ile ilgili olarak Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, ithalatçı firmalara uyarıda bulundu. Daire, 14 Aralık 2023 tarihinde Beypazarı marka maden suyu ithal edilip eilmediği hakkında bilgi talep etti.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'nin ithalatçılara yönelik talebine cevap verme süresi bugün sona eriyor. Ancak market raflarında söz konusu tarihte ithal edilen ürünlerin bulunup bulunmadığı ve denetimin yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor.

Ayrıca, Beypazarı markasından da konuyla ilgili yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada, İsviçre'de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının sağlık açısından son derece tehlikeli olan '2' olarak tespit edildiği, ancak Beypazarı'nın bu sonuca nasıl varıldığı konusunda bilgi sahibi olmadığı belirtildi.