Öğretmen heyeti, medya okuryazarlığı eğitimini tamamladı Öğretmen heyeti, medya okuryazarlığı eğitimini tamamladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görüşmede yaptığı konuşmada, TBMM eski Başkanı Mustafa Şentop'u Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Şentop'un KKTC'ye olan desteğini ve yakınlığını hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon tezinin Kıbrıs Türkleri için taşıdığı tehlikelere dikkat çekerek Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünün ve adadaki Türk varlığının devamının Kıbrıs Türkleri için önemini vurguladı. Kıbrıs Türkü'nün "sıfır asker, sıfır garanti" ilkesini kabul etmeyeceğini ifade eden Tatar, uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan haklarının olduğunu ve Türk-Yunan dengeleme politikasının önemine vurgu yaptı. Kıbrıs Adası'nın 350 yıl boyunca kesintisiz Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türklerinin egemenlik hakkına sahip olduğunu ve kendilerini yönetme hakkına vurgu yaptı.

TBMM eski Başkanı Mustafa Şentop ise görüşmede yaptığı konuşmasında, görev süresi boyunca KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik çabalara değindi. KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olarak katılmasını hatırlatan Şentop, gelecekte de bu çabaların devam edeceğini belirtti.

Editör: Umut Bilir