Ongun Talat “Yozlaşma ve Çürümenin Kucağında Seçmece Soruşturmalar ve Maypa Vakası” konulu güncel konuşması istemi ile söz aldı. Talat konuşmasına, stenografların eylemine ilişkin Zorlu Töre’den izahat isteyerek başladı.

Serdinç Maypa ile ilgili yaşanan soruşturma ve yargı sürecine değinen Talat, Maypa bir suç işlemişse elbette tahkikatının yapılıp yargı sürecinin işleyeceğini söyledi ancak gündemi “sürreal” olarak niteledi.

Maypa'nın tutuklanmasından bir gün önce Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in düzenlediği basın toplantısında oğlunun işçi getirdiğini söylediğini anımsatan Talat, bunların da araştırılması gerektiğini vurguladı.

Yine aynı gün basına bir ses kaydı sızdırarak Maypa’nın insan ticaretiyle meşgul olduğu intibası yaratılmaya çalışıldığını kaydeden Talat, yargının her şeyin farkında olduğunu söyledi. Mahkemede, Özel Soruşturma Birimi tahkikat memurunun Maypa aleyhine 4 gün ek tutukluluk talep ettiğini ancak mahkemenin bu talebi kabul etmediğini hatırlatan Talat, bu kararı Özel Soruşturma Birimine yönelik önemli bir mesaj olarak değerlendi.

Talat, mahkemenin ayrıca iddia edilen diğer konular da araştırılarak 15 günde bir rapor sunulması kararını da anımsatarak, “Bu memlekette hala mahkemeler var. Bu da işin olumlu tarafı…” dedi.

Dullar Derneği dayanışma gecesi düzenliyor Dullar Derneği dayanışma gecesi düzenliyor

Polisin sivil otoriteye bağlanmasının önemine vurgu yapan Talat, diploma soruşturması kapsamında Mağusa Polis Müdürünün tutuklanmasına ilişkin açıklama yapmayan Polis Genel Müdürlüğünü eleştirerek, şeffaflık vurgusu yaptı.

Özel Soruşturma Biriminin ne olduğunu da sorarak, modern demokrasilerde bu gibi şeylerin yeri olmadığını söyleyen Talat, özel hayatın gizliliğine ilişkin yasanın şart olduğunu belirtti. Talat, “Sorun yasalarda değil, sorun kimin bu yasaları nasıl uyguladığıdır. Konuyu ‘bu yasalar olmamalıydı’ya getirmek çok yanlıştır.” dedi.

Kamuoyunda “sahte diploma” meselesinin arkasının getirilmediğinin konuşulduğuna işaret eden Talat, tüm bu konularda magazin boyutundan kurtulmak gerektiği uyarısında bulundu.

Talat, “Biz sürekli skandallarla mı çalkanacağız? Böyle bir toplum hayatı sürdürülmez. Soruşturmaların tüm yönleriyle yapılması gerekiyor.” dedi.

Editör: Umut Bilir