Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu, gelecek hafta bir araya gelerek taksi hizmetleri konusunda yeni tedbirler üzerinde çalışacak. Bu kapsamda, taksi şoförlerinin denetlenebilmesi için her taksiye kamera takılması planlanıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, komisyon toplantısında toplu taşıma ile ilgili tedbirlerin gözden geçirileceğini ve taksi şoförleri ile kullanıcılarına yönelik düzenlemelerin ele alınacağını belirtti.

KKTC U12 Milli Takımı Trabzon'daki organizasyonu başarıyla tamamladı KKTC U12 Milli Takımı Trabzon'daki organizasyonu başarıyla tamamladı

Yeni Tedbirler Yolda

Bakan Arıklı, meclisin tatile girmesinden faydalanarak Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nu toplayacaklarını ve toplu taşıma konusunda alınacak tedbirleri gözden geçireceklerini ifade etti. Özellikle otobüslerdeki klima sistemleri, teknik bakımlar ve servislerin ekip tarafından inceleneceğini belirtti.

Komisyonun gündeminde taksilerle ilgili düzenlemelerin de olduğunu söyleyen Arıklı, taksi şoförleri ve kullanıcıları için bir dizi tedbir planladıklarını açıkladı. Şoförlerin kıyafetlerinden davranışlarına kadar birçok konuda düzenleme yapılacağını belirten Arıklı, “Her taksiye kamera sistemi koyacağız. Bu sayede taksi şoförlerini denetleyebileceğiz. Sandalet, terlik, kısa pantolon ve sakallı şoförlerin çalışmasını engelleyeceğiz. Şoförlerin müşterilere davranışlarını, taksilere koyacağımız video sistemi ile denetleyeceğiz,” dedi.

Bakan Arıklı, taksilere belirli bir standart getirileceğini vurgulayarak, “Günün sonunda ülkemize gelen turistler taksicilerle karşılaşıyorlar. Taksicilerin kılık kıyafetine göre de bizler hakkında yorum yapıyorlar, not veriyorlar. Bu nedenle taksiciler için belirli bir standart getirilecek. Bu konuyu komisyonda konuşacağız,” ifadelerini kullandı.