Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB) Başkanı Mahmut Erden, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin bir ay süreyle hayvan satışını durdurma kararının halkın yarısını olumsuz etkileyeceğini belirtti. Erden, yaptığı açıklamada, bu durumun güneyden et alabilenler ile yüksek fiyatlara rağmen et bulamayanlar arasında büyük bir adaletsizlik yarattığını vurguladı.

Erden, Anayasa'nın Eşitlik ilkesi gereği, hükümetin halkın tüm kesimlerini koruma yükümlülüğünde olduğunu ifade ederek, "Hükümet, derhal her ihtiyaca cevap verecek şekilde et ithalini tamamen serbest bırakmalıdır" dedi.

Erden'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde;

Kaplıca - Tatlısu Eski Anayolu üzerinde kaza! Kaplıca - Tatlısu Eski Anayolu üzerinde kaza!

"Hayvancıların 1 ay süreyle hayvan satışını yasaklaması neticesinde halkın yarısı doğal olarak Güneye geçip 250-300 liraya et alabilecekken, Güneye geçemeyen diğer yarısı ise ne kadar fahiş fiyatlarla olursa olsun Et'in kendisini dahi bulamayacak.

Dolayısıyla, Anayasanın Eşitlik ilkesi gereği Hükümet, halkın diğer yarısını da korumakla mükelleftir ve derhal her ihtiyaca cevap verecek şekilde Et ithalini tamamen serbest bırakmalıdır."

Editör: Simge YILDIZ