Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği dolandırıcılara karşı uyardı! Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği dolandırıcılara karşı uyardı!

Kumyalı balıkçı barınağından bir tekne ile açıldıktan sonra kaybolan Sıtkı Akargöl ve Emre Arslan soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. Polis, olayla ilgili 3 kişiyi tutukladı.

Kumyalı Balıkçı Barınağı’ndan 10 Mayıs 2024 tarihinde "Yeşilim" adlı tekneyle ayrıldıktan sonra geri dönmeyen Sıtkı Akargöl ve Emre Aslan soruşturmasında tutuklanan 3 kişi bugün İskele Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.

Polis: Kaçışa Yardım Ettiler

Mahkemede yeminli şahadet veren tahkikat polisi Ahmet Köse, Y.K, O.T. ve D.Ö’nün, 10 Mayıs 2024 tarihinde saat 15.00 sularında Kumyalı Balıkçı Barınağı’ndan zanlı Y.K’ya ait ‘Yeşilim’ adlı sürat teknesiyle denize açılarak, Sıtkı Akargöl ve KKTC’de turist olarak bulunan Emre Aslan’ın yasa dışı yollarla kaçmalarına yardımcı oldukları gerekçesiyle tutuklandığını belirtti.

Çelişkili İfadeler ve Yeni Bulgular

Köse, zanlı Y.K. ve O.T’nin 11 Mayıs 2024 tarihinde gönüllü ifade verdiklerini, ancak ifadeler arasında çelişkiler bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, 16 Mayıs 2024 tarihinde zanlı D.Ö’nün evinde yapılan aramada birçok cep telefonu bulunduğunu ve bunların emare olarak alınıp inceleneceğini kaydetti.

Suç Geçmişi ve İnsan Kaçakçılığı Şüphesi

Tahkikat memuru Köse, zanlı D.Ö’nün Sıtkı Akargöl ile birlikte 2022 yılı içinde Güzelyurt’ta birçok kez insan kaçakçılığına ilişkin suç kayıtlarının bulunduğunu da açıkladı. Köse, zanlıların kayıp şahısların balığa gitmiş olduklarını iddia etmelerine rağmen, insan kaçakçılığı şüphesi üzerinde durduklarını belirtti. Teknenin Girne bölgesinde insan kaçakçılığıyla ilgili olarak bilindiği için Kumyalı Limanı'nın tercih edilmiş olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Soruşturmanın Devamı ve Delil İncelemeleri

Alınacak birçok ifade olduğunu ve tahkikatın yeni başladığını aktaran Köse, zanlıların gönüllü olarak ifade vermediklerini belirtti. Ayrıca, zanlı D.Ö’nün kamera görüntüleriyle belirlendiğini ve daha birçok kamera görüntüsünün incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Mahkeme Kararı

Tahkikatın selameti açısından zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep eden Köse, serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılıklarının bulunduğunu bildirdi. Savcı Ayşe Kaymak da zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti. Yargıç Çiğdem Güzeller, zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.


 

Editör: Umut Çengi