Geçtiğimiz aylarda Elon Musk’ın Neuralink beyin çipinde problem çıktı. Nolan Arbaugh isimli 29 yaşındaki bir hasta sekiz yıl önce geçirdiği bir dalış kazası sonucu on üzerinden aşağısı felç oldu. Bu implant sayesinde dış teknolojiyi sadece zihniyle kontrol edebiliyor. Bu umutla deneylere katılan Arbaugh’un beynine çiple birlikte onun hakkında veri toplayan 1024 elektrod ve 64 ultra ince iplik konuldu. Şirket, tıbbi sorunlar nedeniyle ikinci insan hastasının ameliyatını iptal etti.

30 bin feet irtifada 0,9 mach hıza çıktı 30 bin feet irtifada 0,9 mach hıza çıktı

Neuralink, geçtiğimiz yılın eylül ayında kamuoyuna deneylere başladığını ve insan hasta aradığını duyurdu. Noland Arbaugh i̇simli bir adam deneye başvurdu ve ocak ayına kadar implant hastaya takıldı. Şirket, geçtiğimiz mayıs ayında ikinci insan hastasına çipi takacaktı lakin hastanın tıbbi sorunları nedeniyle bu ameliyattan vazgeçildi. Ameliyatı iptal edilen hastada, omurga ve beyindeki sinir hücrelerin dejenere olmasına neden olan Lou Gehrig hastalığı olarakta bilinen amiyotrofik lateral skleroz tespit edildi.

Bu sinir sistemi hastalığı kas güçsüzlüğüne neden oluyor ve kişinin fiziksel olarak çalışma yeteneğini olumsuz etkiliyor. Araştırmalara göre Lou Gehrig tanısı konulan kişilerin yüzde 20’si 5 yıl, yüzde 5’i ise 20 yıl veya daha uzun süre yaşıyorlar. Lakin şirketin, başka bir uygun hasta bulması durumunda ameliyatı önümüzdeki ay Phoenix, Arizona’daki Barrow Nörolojik Enstitüsü’nde yapmayı planlıyor. İlk insan hasta olan Noland Arbaugh’un da ameliyata da aynı merkezde yapıldı. Adından da anlaşıldığı üzere Phoenix merkezli tesis, karmaşık nörolojik durumları olan hastaları tedavi eden bir merkez.

Şu anda Colorado Üniversitesi’nde nöroşirürji doçenti ve eski bir ABD gıda ve ilaç idaresi yetkilisi olan Cristin Welle ise beyin çipinin farklı motor bozukluğu olan hastalar üzerinde test edilmesinin daha yararlı olabileceğini söylüyor. Neuralink, beynin implantını takmak için ikinci bir hasta arıyor. şirket, şu anda uzmanının fiziksel kullanımına sahip olmayan bireyleri arıyor.