Halkbank'tan 220 bin kadın girişimciye 3 yılda 58,5 milyar liralık finansman

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Halkbank Üreten Kadınlar Yarışmasının ödül töreni, İstanbul'da gerçekleştirildi.

Törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar da katıldı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, törende yaptığı konuşmada hayata geçirdikleri Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile 3 yılda 220 bin kadın girişimciye 58,5 milyar lira finansal destek sunduklarını belirterek, "Gururla ifade edebilirim ki; sektörde kullandırılan kadın girişimci kredilerinin yaklaşık yüzde 50'sini tek başımıza finanse ediyoruz." dedi.

Arslan, 16 ayrı şehirde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde düzenledikleri 21 farklı Üreten Kadınlar Buluşmalarıyla kendi işini kuran veya kurmak isteyen girişimci kadınlar ile bir araya geldiklerini dile getirdi.

Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onları cesaretlendirdik ve motive ettik. Bu toplantılar kapsamında düzenlediğimiz panellerde, bölgelerin önde gelen kadın girişimcilerinin, kadın kooperatiflerinin ve kanaat önderlerinin ilham verici hikayelerini dinledik. Projemiz kapsamında hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile bugüne kadar (3 yılda), farklı meslek gruplarından 220 bin kadın girişimcimize 58,5 milyar lira finansal destek sunduk. Gururla ifade edebilirim ki; sektörde kullandırılan kadın girişimci kredilerinin yaklaşık yüzde 50'sini tek başımıza finanse ediyoruz. Başarı hikayesine ortak olduğumuz kadın girişimci müşteri sayımızı da 2024 yıl sonuna kadar 250 bine çıkarmayı hedefliyoruz."

- "Desteklediğimiz kadın girişimcilerimizin cirosu ortalama yüzde 66 arttı"

Genel Müdür Arslan, bugüne kadar kredi desteğinde bulundukları kadın girişimci müşterilerinin yıllık ortalama cirolarının yüzde 66, ihracat hacimlerinin yüzde 56 arttığını söyledi.

- Kadın girişimciler ödüllerine kavuştu

Cumhurbaşkanı Tatar, sağlık turizmi delegelerine resepsiyon verdi Cumhurbaşkanı Tatar, sağlık turizmi delegelerine resepsiyon verdi

Yarışmada; "Yılın Üreten Kadın Girişimcisi Kategorisi"nde ödülü Bone Sante'den Nezihe Filiz Toker, "Teknoloji Tabanlı Kadın Girişimci Kategorisi"nde ise Hsb Solutions'tan Hazan Günay layık görüldü.

"Kadın Kooperatifi Kategorisi"nde Nevruz Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, "Sıfır Atık Kategorisi"nde Egglin'den Şükrüye Özbilen, "Yükselen Yıldız Kategorisi"nde ise K'ai&Vrosi'den Çiğdem Kacar Selimoğlu ödül aldı.

Çeşitli nakdi ödüllerin verildiği etkinlikte kategori birincileri bir yıl boyunca Halkbank'ın internet ve mobil şubelerinden yapacakları havale/EFT işlemlerini ücretsiz gerçekleştirecek.

Öte yandan, şubat ayında hayatını kaybeden Türkiye'nin önde gelen yazarlarından Alev Alatlı'nın anısını yaşatmak üzere "Alev Alatlı Özel Ödülü" de Alatlı'nın kızı Funda Alatlı'ya takdim edildi.

Ödüller, TC Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul Valisi Davut Gül ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafından verildi.

Editör: Umut Bilir