Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Rum malları üzerine inşaat yaparak, Rum sahiplerinden habersiz başkasına satış yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Simon Mistriel Aykout’un tutukluluğu devam ediyor. Afik Grup, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki siyasi sorunların, Aykout'un tutuklanmasına neden olduğunu savundu.

Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki Büyükelçilik çalışanlarının grev oylamasına gideceği iddiaları hakkında açıklama yaptı Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki Büyükelçilik çalışanlarının grev oylamasına gideceği iddiaları hakkında açıklama yaptı

İskele’deki Caesar Resort yatırımı ile tanınan Afik Group Direktörü Simon Mistriel Aykout, Rum malları üzerine inşaat yaparak, Rum sahiplerinden habersiz başkasına satış yaptığı iddiasıyla dün Güney Kıbrıs’ta mahkemeye çıkarıldı. Zanlı, soruşturma kapsamında 5 gün tutuklu kalacak.

Afik Grup'tan yapılan açıklamada, Rum kesiminin Aykout’u "haksız yere" tutukladığı ve bu durumun iki ülke arasındaki "siyasi sorun" ve "tanımamazlık"tan kaynaklandığı belirtildi.

Afik Grup sözcüsü, Aykout’un tutuklanması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki siyasi sorunlar, 74 yaşındaki Türk ve KKTC vatandaşı iş insanı Simon Mistriel Aykout’un tutuklanmasıyla yeni bir boyut kazandı. Aykout’un gözaltına alınması, uluslararası bir skandal olarak nitelendirilirken, bu kararın Güney Kıbrıs’ın bir oyunu olduğu ileri sürülüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren iş insanlarını rehin almaya çalıştıkları iddiaları gündemde.

Simon Mistriel Aykout, 20 yılı aşkın süredir Kuzey Kıbrıs’ta yaşamaktadır ve KKTC vatandaşıdır. Kendisi, iki ülke arasındaki siyasi çatışmalara hiçbir şekilde dahil olmamış ve taraf olmamıştır. Aykout’un sahibi olduğu şirketin de siyasi çatışmalara karışmadığı, aksine yapıcı bir misyon üstlendiği belirtiliyor.

Afik Grup, şirketin tüm eylemlerinin yasal olduğunu ve hükümetler arasındaki ihtilaflarla hiçbir ilgisi olmadığını belirterek, dünyanın önde gelen hukukçularından birinin de bu görüşte olduğunu ifade etti.

Editör: Pelinsu Kamalı