Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yanında fotoğraflı bir kimlik belgesi getirmeyi unuttuğu için dün yapılan yerel seçimlerde sandıktan geri çevrildi.

Sky News'ün haberine göre, Johnson daha sonra geçerli bir kimlik ile yeniden sandık başına gitti ve Güney Oxfordshire'da polis komiserini seçmek üzere oy verdi.

Oy kullanmak için fotoğraflı kimlik gerektiren yeni kurallar, Johnson hükümeti tarafından 2022 Seçim Yasası ile getirilmişti.

Geçerli kimlik belgeleri neler?

Pasaport, sürücü belgesi, yaşlı veya engelli otobüs kartları ve Londra'daki toplu taşıma karşı Oyster 60+ kartları dahil olmak üzere 22 farklı kimlik belgesi kabul ediliyor.

Kayıtlı seçmenler, Seçmen Yetki Belgesi olarak bilinen ücretsiz bir belge için de başvurabiliyor.

Geçen yıl uygulamaya giren kurallar gereğince Mayıs 2023'te yapılan yerel seçimlerde ilk kez seçmenlerin kimlik gösterilmesi zorunlu hale gelmişti.

Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda kaza Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda kaza

Seçim Komisyonu'nun bildirdiğine göre, yeni kurallar nedeniyle İngiltere'de geçen yıl yapılan yerel seçimlerde yaklaşık 14 bin kişi oy kullanamadı. 

Henüz sayma işleminin tamamlanmadığı bu yılki seçimlerle ilgili rakamlar henüz açıklanmadı.

Yerel seçimlerde İşçi Partisi zafere doğru ilerliyor

Ülkede yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yenilgiye uğraması, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin de büyük başarı elde etmesi bekleniyor. 

Güney Blackpool seçim bölgesinde Muhafazakar milletvekilinin bir yolsuzluk davası sonucu istifa etmesi üzerine yapılan ara seçimde İşçi Partili aday bölgenin yeni temsilcisi seçildi ve İşçi Partisi'nin zafer beklentisini pekiştirdi.

Dört yıl süreyle görev yapmak üzere belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri ve polis komiserlerini seçmek için yapılan yerel seçimler, yıl sonuna doğru yapılması beklenen genel seçimler öncesinde seçmenin oy rengine ilişkin önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Editör: Simge YILDIZ