"Türkiye'nin Maldivleri" olarak anılan Salda Gölü'nün kıyısında başlatılan sıcak asfalt çalışmaları nedeniyle gölün ekosistemi yeni bir doğa tahribatıyla karşı karşıya kaldı.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici Doğan Haber Ajansı'na (DHA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, Salda Gölü etrafında uzun süredir devam eden yol yapım çalışmalarını eleştirerek beyaz kumul ve turkuaz renklerinin en yoğun olduğu Kayadibi bölgesinde suyun ve beyazlıklarının "kararmakta ve tehlike altında" olduğunu belirtti.

Asfaltın kanserojen içeriği nedeniyle birçok zararlı maddenin yağmur suyu ile toprağa ve suya karışacağını söyleyen Kesici, "Asfaltın atıklarının, bozulan parçalanan kısımlarının, araç kullanımıyla artan karbon salınımını artırdığı bilinmektedir. Suya karışması, balıklar, yaban hayatı ve su ekosistemi için ciddi risk ve tehlike oluşturuyor" dedi.

Burdur Valiliği'nden kısa süre önce "Salda Gölü kıyısı boyunca uzanan mevcut yolun platformunda daraltma/genişletme yapılmaksızın, zeminin bozulduğu lokasyonlarda platform genişliği korunarak güçlendirme ve iyileştirme yapılarak paylaşımlı bisiklet yolu olarak halkımızın kullanımına sunulmuştur" açıklaması yapıldığını belirtti.

Salda Gölü'nün hassas ekosistemine değinen Kesici, "asfaltın kaldırılıp, yerine ekosisteme uygun, koruyucu" yol kaplanması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Gölün ekosisteminin hassas özelliği nedeniyle, çok sayıda insanın kıyıda dolaşmaya başlaması bile gölü özel yapan şartları hızla ortadan kaldırabileceği üzerine uzun zamandır uyarılar yapılıyor.

Malatya'da 4,3 büyüklüğünde deprem Malatya'da 4,3 büyüklüğünde deprem

NASA'nın Salda Gölü'ne ilgisi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration - "NASA"), Salda Gölü'nün Mars'a ilişkin sırlar gizlediğini düşünüyor. Ancak bu durum incelenme, ziyaretçi artışı ve popülerlik kazanması nedenleriyle gölün aynı zamanda risk altına girebileceği anlamını taşıyor.

ABD'li bilim insanlarının, 2021 yılında Kızıl Gezegen'den videolar yayınlayan uzay araştırma aracı Perseverance'ın gezici görevine hazırlık için Salda Gölü etrafında dolaşmaya başlaması tüm dikkatleri bu eşsiz yere çevirdi ve göl uluslararası üne kavuştu.

UNESCO Doğal Miras Listesi

Salda Gölü'nün, UNESCO'nun Doğal Miras Alanı Listesi'ne alınması için çalışmalar 2021 yılında başlatıldı.

Gölün, dünyadaki en değerli ekosistemi barındırması sebebiyle Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme'nin 2. maddesi'nde belirlenmiş "doğal miras" niteliklerine uygun olduğu da belirtiliyor.