Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, 2023 yılı ek bütçesinin doğru kullanılmadığı yorumuna katılamayacağını dile getirdi, iki büyük ihaleye çıkıldığını, ilaçların bu şekilde temin edildiğini kaydetti.

Şu anda da 750 milyonluk bir başka ihaleye çıkıldığını söyleyen Dinçyürek, mümkün olduğunca ilacı, ihaleyle aldıklarını belirtti.

Şubat ayı başında ilaç ihalesine çıktıklarını, bunun şimdiye kadarki en hızlı ihaleye çıkış olduğunu anlatan Dinçyürek, bu ihalelere çıkılırken öncelikle mevcut stokları dikkate aldıklarını, stokların erime hızıyla ilgili istatistiklere bakarak, veriye dayalı şekilde ihaleye çıktıklarını anlattı.

Dinçyürek, gerekirse yeniden ihaleye çıkılması için de bütçede para bıraktıklarını söyledi.

Genel sağlık sigortası için çalışma yürüttüklerini dile getiren Dinçyürek, İlaç ve Eczacılık Dairesinin fiziki yapısının sıkıntılı olduğu görüşüne de katıldı.

İlaç ve Eczacılık Dairesindeki sıkıntıların yılların birikimi olduğunu söyleyen Dinçyürek, ilaç deposunun iklimlendirmesi ve raf düzeni için 20 milyonluk bir bütçe ayırdıklarını kaydetti.

Dinçyürek, ilaçların giriş çıkışını kontrol için otomasyon sistemi kurduklarını, bu şekilde ilaçların kaydını kontrol altına alacaklarını, ilaçta kayıp kaçağı engelleyeceklerini, ilk giren ilacın ilk çıkmasını sağlayarak ilaç ziyanından kurtulacaklarını söyledi.

Mayıs ayı boyunca “Sıfır Atık Çöp Toplama Maratonu” yapılacak Mayıs ayı boyunca “Sıfır Atık Çöp Toplama Maratonu” yapılacak

Dünyadaki ilaç krizinin ortada olduğunu, Türkiye’de ilaca erişimin sıkıntılı olduğunu belirten Dinçyürek, Türkiye’de stok eksikliğine düşülen bazı ilaçların halen KKTC depolarında bulunması nedeniyle henüz sorun yaşanmadığını belirtti.

Dinçyürek tedarik konusunda çalışmaya devam ettiklerini anlattı. Pandemi dönemini hatırlatan bu dönemde yaşanan ilaç sıkıntısından ders çıkarılmasının önemli olduğunu belirten Dinçyürek, “Gün gelecek belki de dünyada ilaca erişim çok daha zor hale gelecek” şeklinde konuştu. Bakan, hem ülkenin günlük ihtiyaçlarını karşılamak hem de dünyada değişen politika ve stratejilere uygun şekilde hareket etmek için gerekli adımları attıklarını söyledi.

Editör: Simge YILDIZ