Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, perşembe günü Moskova’da BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Angela Holguín Cuéllar ile yaptığı görüşmede, Rusya Dışişleri Bakanlığı basın servisinin açıklamasına göre, “adadaki toplumlar arasında müzakerelerin yeniden başlaması için koşullar yaratma” yönündeki çabalarına destek olacaklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığındaki görüşmelerin ardından yapılan açıklamada, “Rusya’nın tutarlı tutumu yeniden teyit edildi; buna göre, bir çözüm modelinin adil ve sürdürülebilir olması, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayanması ve Kıbrıslı taraflarca kendi adil çıkarları dikkate alınarak belirlenmesi gerektiği” belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı, BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) faaliyetlerini ve BM Genel Sekreteri’nin adada istikrarın korunmasına yönelik iyi niyet misyonunu olumlu değerlendirerek, bunun “toplumlar arasında diyalog için vazgeçilmez” olduğunu söyledi. Lavrov, Rusya’nın bu alandaki BM’nin etkinliğini artırmak için, özellikle UNFICYP’ye katılarak çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Daha önceki bir açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi ve ona eşlik eden uzmanların, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcıları Sergey Vershinin ve Alexander Grushko ile “kapsamlı istişarelerde” bulunduklarını ve bu istişareler sırasında “adadaki çözümün çeşitli yönlerinin, bu uzun süredir devam eden soruna bir çözüm arayışında uluslararası örgütün rolüne vurgu yapılarak ayrıntılı olarak incelendiğini” söyledi.

Rum basını, Holguin’in iki tarafa da baskıyı artırmak hedefiyle, bütün olasılıkları açık bıraktığını yazdı Rum basını, Holguin’in iki tarafa da baskıyı artırmak hedefiyle, bütün olasılıkları açık bıraktığını yazdı

Rusya Dışişleri Bakanlığının ikinci açıklamasında “Rusya tarafından, Holguin’in toplumlararası temaslara yardımcı olma çalışmalarına destek ifade edildi. Ülkemiz yetkililerinin, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlanan uluslararası hukuk çerçevesi dâhilinde, dış baskı olmaksızın, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin kendilerinin kilit rol oynadığı ve çıkarları ile endişeleri dikkate alınarak, sorunun kapsamlı, uygulanabilir ve adil bir şekilde çözülmesi yönündeki tutumu vurgulandı” dendi.

Rus üst düzey diplomatlar ve Holguín, “BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki etkin faaliyetinin ve BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonunun önemini” vurgulayarak, bu misyonun “tırmanmayı önlemeyi ve toplumlar arasında diyalog için gerekli koşulları yaratmayı” amaçladığını belirtti. Rusya’nın açıklaması, “BM Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi olarak Rusya’nın ilgili BM çabalarına katkı sağlamaya devam etme konusundaki kararlı taahhüdünü” yineleyerek sona eriyor.

Editör: Simge YILDIZ