Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yayımladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre, KKTC, 180 ülke arasında 90'ıncı sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl 76'ncı sıradaydı.

Karaca: “TAE’nin en önemli görevlerinden biri de üreticilere ülkeye uyumlu alternatif ürünler sunmak” Karaca: “TAE’nin en önemli görevlerinden biri de üreticilere ülkeye uyumlu alternatif ürünler sunmak”

Basın Özgürlüğü Durumu: "Sorunlu"

RSF'in 2024 endeksine göre, KKTC,  56,72 puanla "turuncu" renkteki ülkeler kategorisinde yer aldı ve basın özgürlüğü durumu "sorunlu" olarak nitelendirildi. Ulusal mevzuatın basın özgürlüğünü koruduğu ancak kamu düzeni, ulusal güvenlik ve kamu ahlakını korumak amacıyla bu özgürlüğün sınırlandırıldığı ifade edildi.

Gazetecilere Yönelik Baskılar ve Hukuksal Sorunlar

RSF'in raporunda, KKTC'de gazetecilere yönelik artan baskılar ve hukuksal sorunlara da değinildi.

Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir'e yönelik açılan davaya vurgu yapılarak, Türkiye'nin artan baskısının basın özgürlüğünü olumsuz etkilediği belirtildi. Türk veya Kıbrıs Türk hükümeti, ordusu veya yetkililerini eleştiren gazetecilere karşı yaptırımlar, davalar ve cezai işlemlerin uygulandığı ifade edildi. Ali Kişmir'in Türk ordusunu eleştirdiği için 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu bilgisi paylaşılırken, dört gazetecinin Türkiye'ye girişinin engellendiği ve diğer gazetecilerin de sansüre uğradığı veya istifaya zorlandığı aktarıldı.


 

Editör: Umut Çengi