Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, 17-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen Orta ve Doğu Avrupa Kalite Güvence Birliği’nin (CEENQA)  Genel Kurul toplantısı için gitmiş olduğu Azerbaycan’ın başsehri Bakü’de Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC) Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov ile görüştü.

DAÜ TDM VE DAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nden Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’na ziyaret DAÜ TDM VE DAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nden Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’na ziyaret

İki Rektör aralarında, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, kalite güvence ve akreditasyonlar çerçevesinde yardımlaşma, UNEC’te Türkçe olarak verilen derslerin Türkiye’nin Sosyal Beşeri ve Temel Bilimler Akreditasyon ve Rating Derneği (STAR) tarafından denetlenmesi ve ortak ders verilmesi gibi konular yanında birçok konuyu görüştüler.  Prof. Muradov, Türk Devletler Teşkilatı  Üniversiteler Birliği Toplantısının önümüzdeki hafta içerisinde Üniversitesinin (UNEC) ev sahipliğinde gerçekleşeceğini ve  Prof. Bıçak’ın yapmış olduğu bazı önerileri, Türk Devletler Teşkilatı Üniversiteler Birliği Toplantısına götüreceğini söyledi.

1930 yılında kurulan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, 18,000 öğrencisi ve 12 Fakültesi ile Azerbaycan’ın en önde gelen üniversitelerinden biridir.  İngilizce ve Türkçe Programları da bulunan UNEC’te 12 ülkeden 850 de yabancı öğrenci bulunmaktadır. Halen Almanya’nın İşletme Programlarını akredite eden kurumu (FIBAA) tarafından denetleme sürecinde olan UNEC’e RDÜ’nun yardımcı olabileceğini ve kalite güvence, akreditasyon gibi konularda her zaman UNEC’in yanında olacaklarını söyleyen Prof. Bıçak, RDÜ’nun FIBAA akreditasyonunu 2021 yılında  hiç tavsiye almadan ve 5 yıl süre ile alarak büyük bir başarı elde etmiş olduğunu dile getirdi.

Ziyaret sonrasında iki Rektör, plaket teattisinde bulunurken, Rektör Prof. Dr. Adalet Muradov iki rektörün görüşmesini özel medya sayfasından paylaşarak RDÜ ve  Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak için övgü dolu sözler yazdı.

Bakü’de  bulunduğu sürede, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer’e de bir nezaket ziyareti gerçekleştiren Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Sn. Turganer ile Azerbaycan’dan KKTC üniversitelerine öğrenci getirilmesi ile ilgili konuları da görüştü.

Editör: Simge YILDIZ