Lefke’de pazar günü triatlon yarışı düzenleniyor... Polis'ten yol uyarısı... Lefke’de pazar günü triatlon yarışı düzenleniyor... Polis'ten yol uyarısı...

Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi'nde İsias Otel davasının ikinci duruşması devam ederken, mahkeme heyeti uzmanların dinlenmesine karar verdi. Duruşmada ifade veren Prof. Dr. Yonca Hürol, 40 yıl mimarlık eğitimi verdiğini ve otelin taşıyıcı sistemlerinin tasarımında ciddi hatalar olduğunu belirtti.

Hürol, "İsias Otel'in ilk projesi mimari yönetmeliklere uyulmadan hazırlanmış. Taşıyıcı sistemler dengesiz ve yönetmeliklere aykırı. Ayrıca, inşaat malzemelerinde kullanılan kum, çakıl ve demir gibi temel malzemelerde hatalar bulunuyor," dedi.

Prof. Hürol ayrıca, otelin yapısal olarak zayıf olduğunu ve dönüşüm sürecinde yapılan değişikliklerin binanın daha da zayıflamasına neden olduğunu vurguladı. "Ek asansör için yapılan delikler ve her katta yapılan kesikler var," diyerek, yapılan inşaatın ikinci projeyle de uyumsuz olduğunu ifade etti.

Uzmanın değerlendirmesine göre, inşaat sürecindeki tüm ekip, mal sahibinden müteahhide, mimardan inşaat mühendisine kadar, yapılan hataların farkında olmalıydı.

“İsias Otel’in birinci projesinde 1975 yönetmeliklerine göre uyulmadığını düşünüyorum” diyen Prof. Dr. Yonca Hürol, şunları kaydetti:

“Mimarın mal sahibini uyarması gerekirdi uyarmadı. Bu binanın projesine taşıyıcı sistem bir tarafta ağır bir tarafta ise çok hafiftir. Böyle bir projeye onay alınıyor. İnşaat yapılırken, dere çakılı kumu kullanılıyor. Entridyelerde de hata var. İkinci proje de 98 yönetmeliğine göre yeni proje yapılması gerekiyordu. Projede ayrıca çok fazla miktarda duvar yükü bindirilmiş. Zaten zayıf olan, 30 santimetrelik kirişlerin olduğu yerde üstüne bir de duvar yüklenmiş o yüzden yıkılmasını olağan karşılıyorum. Perde duvarlarının da ustalar tarafından kesildiğini ve inşaat mühendisliği projesine uyulmadığını düşünüyorum. Her 2 projede de yönetmeliğe uyulmadı. Bütün ekibin hatalı ve kusurlu olduğunu düşünüyorum, özellikle de belediyenin.”

Mahkeme süreci boyunca bu iddiaların derinlemesine incelenmesi bekleniyor.