Lefkoşa'da uyuşturucu! Lefkoşa'da uyuşturucu!

Turgay Avcı’nın YÖDAK’a açtığı iptal davası bugün görüldü.

Davanın bir önceki duruşmasında, Avcı’nın diploması hakkında gelen polis raporunun yüzeysel olduğu gerekçesiyle YÖDAK avukatları tarafından itiraz edilmişti. İtiraz üzerine ise mahkeme polis ekibinden daha geniş kapsamlı rapor talep etmişti.
POLİSİN YENİ RAPORUNA İTİRAZ EDİLDİ
Bugün görülen davada polis ekibi yeni bir raporu daha mahkeme huzuruna sundu. KKTC polisi, Türkiye emniyeti ile irtibata geçerek Avcı’nın diploması hakkındaki soruşturma için yeni bir rapor hazırladı. Ancak hazırlanan yeni raporu YÖDAK avukatları yine kabul etmedi. 
RAPOR YİNE YÜZEYSEL… NE TRANSKRİPT VAR NE DE GİRİŞ ÇIKIŞ KAYITLARI
Yeni raporun kabul edilmemesinin gerekçesi ise, raporda Turgay Avcı’nın eğitim gördüğü Beyrut Üniversitesi’ndeki transkriptlerinin ve tez yazılarının olmaması ve sadece okuldan başka öğrencilerin aldığı diploma ile karşılaştırıp yine sadece bahse konu dönemde öğrenci olduğuna dair belgelerin sunulması gösterildi. Ayrıca verilen raporda Avcı’nın yaptığı giriş-çıkışlarınının olmadığı da vurgulandı.
DÖNEMİN REKTÖRÜNÜN İMZASI DİPLOMADA YOK
YÖDAK Avukatı Mustafa Asena, Turgay Avcı’nın diplomasının üzerinde, Avcı’nın mezun olduğu dönem, 1984-1987 yılllarında okulun rektörlük görevini yürüten Calvin Plimton’ın imzasının olmadığını ve bu nedenle diplomanın geçerli sayılamayacağını söyledi.
ASENA’NIN İSTİDA TALEBİ DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI
Akabinde mahkemeye istidada bulunan Asena’nın, istida talebi mahkeme tarafından değerlendirmeye alınmadı ancak iptal de edilmedi. YÖDAK Avukatı Asena’nın “istinaf etmeyeyim diye mi böyle karar verdiniz?” sorusu üzerine, mahkeme yargıcının cevabı ise “benim kararım bu” oldu.
MAHKEME KARARINI AÇIKLADI: 15 GÜN SÜRE!
Mahkeme sonunda kararını açıklayan yargıç, YÖDAK Avukatı Asena’nın istidasını dikkate almayarak, Avcı’nın gerekli evrakları mahkeme huzuruna yeminsiz olarak sunabilmesine olanak tanıyan emrini verdi. Mahkeme,15 gün zarfında Avcı’dan talep edilecek belgeleri içeren yazının mahkemeye sunulması emrini verdi.

Editör: Umut Bilir