Lefke’de pazar günü triatlon yarışı düzenleniyor... Polis'ten yol uyarısı... Lefke’de pazar günü triatlon yarışı düzenleniyor... Polis'ten yol uyarısı...

Özkunt: Tek suçunuz bir bankta oturmaksa bu ölüm artık bir cinayet sayılır

Yazılı açıklama yapan Özkunt, Akbar’ın deniz kenarında bir bankta otururken, alkollü bir sürücü yüzünden hayatını kaybetmesinin; bir insanın ölümünün en acı ve haksız durumlarından biri olduğunu, bunun sadece Akbar’ı sevenleri ve ailesini değil duyan herkesi büyük bir üzüntüyle birlikte bir de büyük bir öfkeye sevk ettiğini belirtti.

“Ölüm elbette hiç kimseye yakışmaz ancak tek suçunuz bir bankta oturmaksa bu ölüm artık bir cinayet sayılır” diyen Özkunt, kendi keyfi için alkol alıp direksiyon başına geçen bir kişinin sebep olduğu bu cinayet gibi ölümün adalet karşısında hesabını vermesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Yaşananlar ülkemizde adaletin tecelli etmeyeceği algısını doğurdu”

Kimliğinden, ırkından, cinsinden ve geri kalan tüm tanımlamalardan ari olarak, bu cinayeti işleyen kişinin, olayın gerçekleştiği yerde; Kıbrıs’ın kuzeyindeki bağımsız Mahkemelerde yargılanması gerektiğine dikkat çeken Özkunt, geçtiğimiz gün Akbar’la ilgili adalet isteyenlerin bölgede yaptığı eyleme dikkat çekti.

Özkunt, “Pakistan medyasında da kendine yer bulan adalet haykırışı, Kıbrıs’ın kuzeyinde gencecik bir canı alan bir kişinin adaletten ve yargılamadan kaçabileceği, ülkemizde adaletin tecelli etmeyeceği algısını doğurdu. Hem Kıbrıs’ın kuzeyindeki yurttaşlar hem de ülkemizde bulunan başka ülkelerin yurttaşları bunu söylüyor, Pakistan medyası bunu söylüyor. Eğer bu kişinin ülkemizde yargılanmasıyla ilgili yasal bir engel varsa; hükümet ve muhalefet bir araya gelerek derhal gerekli yasal düzenlemeleri yapmalı, ülkemizde yaşanan olayların yargılanması da uluslararası hukuka da uygun şekilde ülkemizde yapılmalıdır” dedi.