Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs Rum tarafında son dönemde kuzeyde mal alan, satan, inşaat yapan yabancılara yönelik tutuklama olaylarının aslında yaygın olmadığını belirtti. Özersay, birkaç örnek üzerinden hareket edildiğini ve bu durumun dikkat çekici bir özelliği olduğunu ifade etti.

“BİRÇOK ŞİKAYET KUZEYDEN VEYA KUZEYLE BAĞLANTILI OLARAK GİTTİ”

Özersay, kuzeydeki inşaat patlamasının bu tutuklama olaylarına önemli bir etkisi olduğunu söyledi. 2004 sonrası inşaat patlamasından sonra da benzer tutuklama hamleleri yapıldığını belirten Özersay, şimdiki sürecin ise farklı bir özellik taşıdığını ifade etti. Özersay, birçok şikayetin kuzeyden veya kuzeyle bağlantılı olarak gittiğini, bu nedenle tutuklama süreçlerinin başlatıldığını vurguladı.

“SEN ÖNCE AVRUPA İNSANLARA MAHKEMESİ KARARLARININ GEREĞİNİ YAP”

Özersay, Kıbrıs Rum lideri Nikos Hristodulidis'in cezalandırma amaçlı açıklamalarını eleştirerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının gereğini yapması gerektiğini hatırlattı. Özersay, “Arkadaş sen önce Avrupa insanlara mahkemesi kararlarının gereğini yap. Nedir senin yaptığın şu anda insan hakları hukuku çerçevesinde sana söylenen, verilen mesajları, alınan mahkeme kararlarını yok sayarak davranıyorsun.” Şeklinde konuştu.  1974  öncesi mal sahiplerinin haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini, ancak bu hakların illa ki malın iade edilmesi anlamına gelmediğini de belirtti. Ayrıca, taşınmaz mal komisyonunun kurulduğunu ve bu komisyonun mülkiyet hakkı ihlal edilen kişilere çare ürettiğini söyledi.

“BU TÜR HAMLELER KAOSA SÜRÜKLER”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yılına özel Girne’de denizde resmi geçit töreni Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yılına özel Girne’de denizde resmi geçit töreni

Özersay, Kıbrıs Rum yönetiminin tutuklama hamlelerinin insan hakları hukuku çerçevesinde çelişkili bir durum yarattığını ifade etti. Rum tarafının kuzeydeki mallarla ilgili olarak temel iddiasının rızası alınmadan mal kullanımı olduğunu belirten Özersay, aynı mantıkla Kıbrıs Türk tarafının güneydeki mallarla ilgili olarak da benzer bir tutum sergileyebileceğini söyledi. Ancak, bu tür hamlelerin ülkeyi kaosa sürükleyeceğini ve ciddi sıkıntılar yaratacağını vurguladı.

“GKRY ÇÖZÜM ÜRETMİYOR”

Özersay, Kıbrıs Türklerinin güneydeki mallarıyla ilgili olarak adaletsiz bir durum olduğunu belirtti. Kıbrıs Rum tarafının bu mallarla ilgili bir çare üretmediğini, sadece Kıbrıs Türk tarafının taşınmaz mal komisyonu kurarak hak iddiasında bulunanlara tazminat imkanı sağladığını söyledi. Özersay, bu adaletsizliğin uluslararası temaslarda dile getirilmesi gerektiğini vurguladı.