Yapılan araştırmalarda, Tesla'nın TSLA.O Otomatik Pilot ve Tam Otomatik Sürüş teknolojisi ve büyük otomobil üreticileri tarafından pazarlanan diğer destekli sürüş sistemlerinin çarpışma testlerinde "iyi bir derece" alamadığı ve kaza oranlarını azaltmadığı tespit edildi.

Son yıllarda Tesla başta olmak üzere otomatik sürüş sistemine sahip araçların karıştığı kazaların artması, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi: Ne kadar güvenli?

ABD'li sigorta şirketlerinin kurduğu araç ve yol güvenliği araştırma kuruluşu Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü, kaza verilerine dayanarak otomatik pilot veya diğer destekli sürüş sistemlerinin güvenlik açısından faydalı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını da açıkladı.

IIHS Başkanı David Harkey, "Sigorta hasar verilerini inceleyebiliyoruz. Bu sistemlere sahip olan ve olmayan araçları inceleyebildik ve daha gelişmiş sistemlerin kazaları azaltmadığı sonucuna vardık." dedi.

Bununla beraber Harkey, otomatik acil fren sistemlerinin arkadan çarpmaları yüzde 50, bir aracın yayaya çarpmasını da yüzde 30 azalttığına dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Elon Musk: "Otomatik pilot, ABD ortalamasından 10 kat daha güvenli"

Tesla ve CEO'su Elon Musk, otomatik pilot devredeyken çalışan bir Tesla aracının ABD ortalamasından yaklaşık 10 kat daha güvenli ve sürüş teknolojisi etkin olmayan bir Tesla'dan beş kat daha güvenli olduğunu açıklamıştı.

Tesla sisteminin kullanıldığı 1000 kaza yaşandı

ABD'de düzenleyici kurumlar, Tesla'nın otomatik pilot sisteminin kullanıldığı yaklaşık 1000 kazayı araştırıyor. Tesla'dan, konuyla ilgili sorulara henüz yanıt gelmedi.

İsrail'in Refah'ta Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda ölü sayısı 25'e yükseldi İsrail'in Refah'ta Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda ölü sayısı 25'e yükseldi

14 sürüş destek sistemi test edildi

IIHS'nin araştırmasında dokuz otomobil üreticisinin 14 destekli sürüş sistemi kendi geliştirdiği standartlara göre değerlendirildi. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin ileri sürücü destek sistemlerine yönelik resmi standartları bulunmuyor.

Harkey, "Hiçbir federal düzenleme ve tutarlı bir yönlendirme bulunmuyor. Bu nedenle bu güvenlik önlemlerini bir araya getirdik." dedi.

IIHS'nin test ettiği sistemler arasından yalnızca Toyota Motor'un 7203.T az sayıdaki lüks Lexus LS hibrit sedan araçlarında sunulan Gelişmiş Sürüş özelliğine sahip Lexus Teammate aracınının güvenilir olduğu sonucuna varıldı.

Editör: Ayşe Açıkel