Ayia Napa Belediye Başkanı Christos Zanettou'nun, on yıldan uzun bir süre önce bölgede bir oteli yenilemek için AB fonlarını kullanmakla ilgili sahte belge düzenlemek, yalan beyanlarla para temin etmek suçlarından dolayı kaza mahkemesinde görülen davasının Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildiği belirtildi.

KKTC'de emlakçılık yapan Alman vatandaşı Kounzel'in Güney'de tutuklanmasının nedeni belli oldu! KKTC'de emlakçılık yapan Alman vatandaşı Kounzel'in Güney'de tutuklanmasının nedeni belli oldu!

Mağusa Kaza Mahkemesi'nde görülen davaya göre, Zanettou, 12 yıl önce bir Ayia Napa oteline yenileme yapmak için €765,000 AB fonunu almakla suçlanıyor. Pazar günü yeniden belediye başkanı seçilen Zanettou, dolandırıcılık ve fonların kötüye kullanılması suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor. Perşembe günkü duruşmanın ardından Zanettou, €100,000 kefaletle serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı ise, yeni yürürlüğe girecek olan kanun kapsamında Zanettou'nun görevden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmaması gerektiği konusunda başsavcıdan görüş isteyeceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı Daimî Sekreteri Ellikos Elias, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Yasal hizmetten bir görüş isteyeceğiz, kanunun mevcut haliyle yorumlanması için, belediye başkanına karşı yöneltilen suçları ve tam olarak ne ile suçlandığını görmek için, polisle iş birliği içinde ve bir dava olup olmadığını bildirmek için” dedi. Elias, eldeki bilgilere göre olayların polis tarafından soruşturmasının tamamlandığını belirtti.