Rum Yönetimi Başkanı Nikos Christodoulides, bu akademik yıldan itibaren Kıbrıs'taki okullarda her yıl 19 Mayıs'ın Pontus Rum soykırımı kurbanlarını anma günü olarak kutlanacağını açıkladı. 

Pazar günü Pontus soykırımı kurbanları için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, hem Kıbrıs hem de Pontus'tan gelen Rumların, Türkiye'nin yayılmacı politikasının mağdurları olduğunu iddia etti. 

Oğlunu kaçıran anneye iki yıl hapis cezası Oğlunu kaçıran anneye iki yıl hapis cezası

“Her iki taraf da neredeyse aynı zulümleri, yağmaları, köklerinden koparılmayı ve yok edilmeyi yaşadı” diyen Christodoulides, Kıbrıs parlamentosunun 19 Mayıs 1994 tarihinde aldığı kararla Pontus Soykırımı'nı tanıdığını belirtti. “İnsanlığa karşı işlenen bu tür suçların, soykırımlar ve etnik temizlik gibi, tüm insanlık tarafından kınanması ve tanınması bizim arzumuz ve beklentimizdir” diye ekledi.

Christodoulides, bu yıl ilk kez, Rum Eğitim Bakanlığının okullara Pontus Helenlerinin soykırımı hakkında resmi bilgi verdiğini ve yeni eğitim yılından itibaren 19 Mayıs'ın, Pontus Rumlarının soykırım kurbanlarını anma günü olarak resmi günler arasına alınacağını belirtti.

Pontusluların yanında durmak, onları desteklemek ve karşılaştıkları çeşitli sorunlarda yardımcı olmak için hükümetin çaba gösterdiğini vurgulayan Christodoulides, “Toplantı yeri olarak hizmet verecek ve zengin kültürel mirasın, geleneklerin ve Pontusluların özel özelliklerinin korunması için bir referans noktası olacak bir bina edinimi gibi konularda yardımcı olduk” dedi.

Editör: Simge YILDIZ