ÖZEL HABER |

Ülkemizde son günlerde artan güvenlik endişeleri, özellikle Lefkoşa'da Zahra Sokak’ta yaşanan olaylarla gündemi meşgul ediyor. İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, bu endişe verici durum hakkında açıklamalarda bulunarak toplumu birlik olmaya çağırdı.

Gazetemiz Kıbrıs Gerçek mikrofonuna konuşan Bakan Oğuz, Lefkoşa'daki olayların toplum huzurunu ciddi şekilde bozduğunu ve insanlarda endişe yarattığını ancak emniyet güçleri ve polis teşkilatının gerekli önlemleri alarak huzuru sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Özellikle gençlerin bu tür olaylara karışmaması ve ailelerin de sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Oğuz, toplumun birlik ve dayanışma içinde olmasının önemine dikkat çekti.

23 Nisan etkinlikleri için Ankara’ya giden KKTC ekibi Kültür Derneği’ndeydi 23 Nisan etkinlikleri için Ankara’ya giden KKTC ekibi Kültür Derneği’ndeydi

“HEP BERABER ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Surlariçi’nin eski görkemli günlerine geri dönmeye ve ekonomik anlamda değer kazanmaya başladığını ifade eden Oğuz, bu bölgenin gençlerin de uğrak yeri olduğunu belirtti. Surlariçi’nin tarihi ve kültürel dokusunun da çok önemli olduğunu ve gün içerisinde gerek güneyden geçenler gerek yurt dışından gelen insanların burayı ziyaret ettiklerini söyleyen Oğuz, bu nedenle buradaki huzurun çok önemli olduğunu ifade etti.

Toplumda dillendirilen ‘çeteleşme’ gibi olaylara ne emniyet güçlerinin ne de siyasi iradenin imkan vermeyeceğini ifade eden Oğuz, bu çerçevede toplumun polisle işbirliğinde olmasının olası olayların önüne geçilmesi ve huzuru sağlamak anlamında önemli olduğunu belirtti. Oğuz “Halkımıza da hep beraber ülkemize sahip çıkmaya çağrı yapıyorum” dedi.

“2024 YILINDA 3 KEZ POLİS OKULUNA EĞİTİME PERSONEL ALINACAK”

Hükümetin, polis teşkilatını güçlendirme ve alınan önlemleri destekleme konusunda kararlı olduğunu belirten Oğuz, 6 ayda bir olan polis temel eğitiminin 4 aya indirilerek süratli bir eğitime döndürüldüğünü ve 2024 yılında 3 kez polis okuluna temel eğitime personel alınacağını belirtti.

Ülkenin itibarının korunması için herkesin birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Oğuz, bu çerçevede, suçluların adalet önünde hesap vereceğini, polis teşkilatının kararlılıkla çalıştığını ve güvenliğin sağlanması için gereken adımların atılacağını belirtti.

Editör: Simge YILDIZ