Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, katıldığı TV programında ülke nüfusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Arıklı, dünya genelinde artık nüfus sayımının evlere kapanarak yapılmadığını belirterek, "Artık bu işler projeksiyonlarla yürütülüyor" dedi.

Töre, Güzelyurt'ta köy kadın kursları sergisinin açılışına katıldı Töre, Güzelyurt'ta köy kadın kursları sergisinin açılışına katıldı

Ülkenin nüfusunun yaklaşık olarak belli olduğunu ifade eden Arıklı, İstatistik Kurumu’nun verilerine dayandığını belirtti. Bakan Arıklı, “İstatistik Kurumu, ülkemizin nüfusunu 411 bin olarak açıkladı. 411 bin olmaz da 415 bin olur, 400 bin olur, ama nüfusumuz aşağı yukarı 411 bindir. İleri ülkeler projeksiyonlarla nüfuslarını belirliyor. Ancak bizim ülkemizde bunu kabul etmek istemeyen bir ideolojik kesim var. Onlara göre, KKTC’nin nüfusu 1 milyonlara dayandı. Hatta bazı akademisyenler bir dönem; ekmek sayısına, okul otobüslerinin sayısına bakarak kendilerine göre bir projeksiyon yapıyordu. Komik tabii bunlar… Ben İstatistik Kurumu’nun verdiği rakamlara güveniyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise geçtiğimiz yılın Kasım ayında resmi nüfusu 410 bin olarak açıklamış, bu yılın Mayıs ayında ise nüfusun 407 bin olduğunu belirtmişti.

Editör: Simge YILDIZ