Arıklı'nın ardından yeniden söz alan CTP Genel Başkanı Erhürman, Bakan Atakan tarafından imzalanan protokol hükmünü okuyarak, "hükme göre, Sivil Havacılık Mevzuatı’nda hüküm bulunmadığı hallerde, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ve Türkiye mevzuatlarının geçerli olduğunu" kaydetti. 

Erhürman, "ancak, KKTC’de bir havalimanına sertifika ve ruhsat verilmesi konusunda yerel mevzuatta hüküm vardır" dedi. 

Erhürman, değişikliğin uzmanların gerekli yetkiyi vermeyeceğine inanıldığı için yapıldığını, bunun Bakan Atakan döneminde imzalanan sözleşmeyle bir ilgisi olmadığını savundu, “Neden uzman heyetini saf dışı bıraktınız?” diye sordu. 

Cumhurbaşkanı Tatar, “Siyaset ve Liderlik Okulu’nun” açılış törenine katıldı Cumhurbaşkanı Tatar, “Siyaset ve Liderlik Okulu’nun” açılış törenine katıldı

Bakan Arıklı, yerinden söz alarak, “kısmi ve geçici izinlere yönelik bir hüküm olmadığını, Türkiye mevzuatında bu yetkinin Bakan’a verildiğini kaydetti.  

5 numaralı sözleşmede itfaiye hizmetlerine yönelik masraflardan kimin sorumlu olduğu konusunda yine bir “ihtilaf konusu” olduğuna karar verildiğini söyleyen Erhürman, konuya ilişkin zeyilnamede sorumlunun yine şirket olduğunu savundu. Bakan Arıklı, bunun üzerine, “ihtilaf”ın talep edilen “köpük sıkan araçların alınmasına” yönelik olduğunu söyledi. 

Erhürman’ın konuşmasının devam ettiği sırada, Erhürman ve Bakan Arıklı arasında tartışma çıktı. Erhürman Arıklı’yı “gayri ciddi olmakla,” Arıklı ise Erhürman’ı “şovmen olmakla” suçladı.  

Editör: Umut Çengi