Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, yazılı bir açıklama yaparak Kıbrıslı Türk toplumunun bölünmüşlük ve çözümsüzlükten kaynaklanan ağır yaralar almaya devam ettiğini belirtti. Maviş, Lefkoşa ile Ankara arasında sıkışmış siyasetin uluslararası hukuku dışladığını ve toplumun varlığını tehdit ettiğini ifade etti.

Bazı köylerde 4 saat elektrik kesintisi! Bazı köylerde 4 saat elektrik kesintisi!

KTÖS Genel Sekreteri, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden doğan haklara erişimin engellendiğini ve karma evliliklerden doğan çocukların vatandaşlık haklarının gasp edildiğini vurguladı. Aynı zamanda uluslararası kaçakçılara ayrıcalıklı pasaportların sunulduğunu eleştirdi.

Maviş, adanın kuzeyinde vatandaşlık dağıtımının 'golifa' gibi devam ettiğini ve bu durumun adaletsizliğe neden olduğunu belirtti. Özellikle öğretmen ve gazetecilere karşı nefret söylemi kullanan ve adanın gerçeklerinden habersiz bir eski komutana vatandaşlık verilmesini eleştirdi.

KTÖS Genel Sekreteri, mevcut siyasetin şeffaf ve hesap verebilir bir nüfus ve vatandaşlık politikasını istemediğini belirtti. Ayrıca 'kalabalık' olarak nitelendirilen nüfusun alt yapının bu yoğunluğa dayanamayacağını ifade etti. Maviş, Kıbrıslı Türklerin, gelen baskıları azaltmak ve uluslararası alanda yer almak için çözüme ve AB ile doğrudan ilişki kurma hedefine yönelmelerinin önemini vurguladı.

KTÖS Genel Sekreteri, hem AKP rejiminin Kıbrıs'ı siyasal ve ekonomik nüfuzu altına alarak gerici politikalar izlemesine karşı çıkacaklarını, hem de Kıbrıs Cumhuriyeti'nden doğan hakların gasp edilmesine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.