Bugün saat 9:30 sularında başlayan asgari ücret toplantısı öncesinde, masada bulunan temsilcilerden önemli açıklamalar geldi.

BAKANIN ACELESİ VAR, MECLİS BAŞLAYACAK!

Toplantıya ilişkin ilk sözü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardianoğlu aldı. Gardianoğlu, niyetlerinin oylama yoluyla bir an önce asgari ücreti belirlemek olduğunu ve eğer bugün belirlenirse yeni ücretin hayırlı olmasını temenni ettiğini belirtti. Sözlerini kısa tutan Bakan, meclis toplantısına yetişeceğini de aktardı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, bayram ziyaretlerini sürdürdü… Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, bayram ziyaretlerini sürdürdü…

ALP: "İSTİHDAMI KORUMAK ADINA DİKKATLİ OLMALIYIZ"

İşveren tarafını temsilen konuşan Alp Cengiz Alp, ülke gerçeklerinin farkında olduklarını ve enflasyon sarmalına girerek, küçük işletmelerin boyunu aşan rakamları kararlaştırmanın işletmelerin hayatlarını tehlikeye atacağını savundu. Alp, “İstihdamı korumak adına dikkatli olmamız gerekiyor” ifadelerini kullanırken, geçen hafta masaya “18” rakamıyla oturduklarını hatırlattı.

"MASAYA 27 İLE OTURDUK, 23'E DE EVET DEDİK"

Son olarak söz alan işçi kesimini temsilen masada bulunan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, konuşmasına hararetli başladı. Serdaroğlu, masaya yüzde 27 ile oturduklarını ve sonradan 25’lere kadar indiklerini, en sonunda ise hükümetin teklifi olan yüzde 23’ü kabul ettiklerini söyledi. Ancak, 23’e el uzatmalarına rağmen hükümetin bu teklife de sıcak bakmadığını ve “kapalı kapılar ardında oyun döndüğünü” savundu. İşverenle görüşülüp görüşülmediğini de toplantıda anlayacaklarını belirtti.Serdaroğlu, hayat pahalılığı oranında yapılan artışın artış olmadığını bir kez daha dile getirerek, “Enflasyon kadar artış asgari ücretlinin en doğal hakkıdır” dedi.

TOSUNOĞLU'NU TOPA TUTTU: "ŞOV YAPMAYIN"

Sözlerini noktalamadan önce Demokrat Parti Milletvekili Hasan Tosunoğlu’na da seslenen Serdaroğlu, Tosunoğlu’nun asgari ücret söylemleri hakkında sert eleştirilerde bulundu. “Bize şov yapmasın, kendi partisi bakanlar kurulunda olan bir parti, hayvancıları ve kasapları birbirine düşürdükleri gibi, işçi ve işverenleri de birbirine düşürmeye çalışıyor. Bakanlar kurulundasınız, siz neyin dalgasındasınız” şeklinde konuştu.

Toplantının ilerleyen saatlerinde asgari ücret konusunda bir karar çıkması bekleniyor. Tüm taraflar sonuçları merakla beklerken, görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı büyük bir önem taşıyor.

Editör: Umut Çengi