Bu yolu kullanacak olanlar dikkat! Bu yolu kullanacak olanlar dikkat!

Öğrencilere kültür etkinliği

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısı ile bazı etkinlikler düzenliyor.

Etkinlikler kapsamında bugün Lüzinyan Evi Müzesi'nde Değirmenlik İlkokulu öğrencilerine yönelik  kültürel içerikli etkinlikler yapıldı.

Etkinlikler kapsamında öğrenciler Kıbrıs Türk Devlet Tiyatro Sanatçısı Suzan Polat eşliğinde tiyatro gösterisi de gerçekleştirdiler.

Lüzinyan Evi'ndeki etkinliği yerinde ziyaret eden Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, öğrencilerle birlikte etkinliklere katılarak, gençlere müzeciliğin öneminden ve ülkemiz kültüründen bahsetti.

Gençlerin tarihini bilmesi gerektiğini ifade eden Ataoğlu, bu tür etkinliklerin tüm okullara yayılması için çalışma yaptıklarını da belirtti.

18 – 24 Mayıs 2024 Müzeler Haftası Etkinlik Programı

-    22 Mayıs 2024 Çarşamba

Saat: 09.30 -11.30   Yer: Lefkoşa

-    Türk Maarif Koleji 7. Sınıf öğrencilerine(34 öğrenci) yönelik  Bilim Lefkoşa Atölyesi önderliğinde 7 farklı atölye çalışması (Çerçeve yapımı, kıbrıs haritası üzerinde kıbrısa özgü endemik bitkilerin yerleştirilmesi, basit hareket mekanızmalı tekne yapımı etkinliği, Geleneksel türk mimarisinde kemer örneği yapımı, Kıbrıs haritası üzerinde müzeler arasında çizgi izleyerek gezen robot, bez çanta üzerine müze eserlerinin basımı, tahta çubuklarla cengiz topel uçağının tasarlanması)

Saat: 10.00 -12.00   
Yer: Güzelyurt-    Lefke Avrupa Üniversitesi Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Ferda Öztürk Kömleksiz başkanlığında Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nde üniversite öğrencilerine yönelik Müze eğitim çalışmaları

Editör: Umut Çengi