Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi'nde yaşanan istimlak sorunlarının çözüldüğünü ve yol yapım çalışmalarının hızla başlayacağını açıkladı.

Bakan Arıklı, BRT’ye telefonla bağlanarak Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi'nde gelinen son durum hakkında bilgi verdi. Projenin Lefkoşa bölgesinin trafik sorununu önemli ölçüde çözeceğini belirten Arıklı, istimlak sorunları nedeniyle çalışmaların durma noktasına geldiğini ifade etti.

Anayasada yer alan "Devlet istimlak yapabilir ama istimlak yapılan kişi mahkemeye başvurduğu anda bütün istimlak çalışmaları durur" maddesinin sorunlara yol açtığını belirten Arıklı, bu maddenin çalışmalarını engellediğini söyleyerek "Dünyada böyle ucube bir maddenin anayasaya girmesi kadar komik bir şey olamaz. Ama elimizi kolumuzu bağlayan bir problem” dedi.

AKOL Global yeni projesinin tanıtımını gerçekleştirdi AKOL Global yeni projesinin tanıtımını gerçekleştirdi

Kuzey Çevre Yolu'nun 14 kilometre uzunluğunda olduğunu ve 2012 yılında yapımına başlandığını belirten Arıklı, Gönyeli Çemberi'nde yaşanan trafik sorununu çözmenin tek yolunun Kuzey Çevre Yolu ve bu yolda yapılacak köprülü kavşak olduğunu ifade etti.

Arıklı, proje ile ilgili olarak daha önce 17 civarında ara emri olduğunu ve bunların hepsinin çözüldüğünü, sadece iki tanesinin kaldığını söyledi. Dün avukatlarla uzlaşı sağlandığını ve bugün mahkemede tescil edildiğini belirten Arıklı, tapunun biçtiği değerin ilgili şahıslara ödeneceğini ifade etti. Mahkeme sürecinin devam edeceğini ancak ara emri alınmayacağını belirten Arıklı, bu durumun çalışmalara engel olmayacağını söyledi.

Yolun yapımının yaklaşık bir yıl süreceğini belirten Arıklı, kuzey çevre yolunun Alayköy çemberine bağlanacak harika bir proje olduğunu söyledi. Ayrıca, ülkede birçok yolun istimlak sorunları nedeniyle beklediğini dile getirdi.