Ülke bir yandan usülsüz, sahte diplomlalar, üst düzey yetkililerin tutuklanması ve bir çok soruşturma ile mücadele ederken, vatandaşlar ise sağlık hizmetleri ile mücadele ediyor. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbanoğlu Acil Servis bölümünde hizmet alabilmek nerdeyse imkansız hale geliyor. 

Kıbrıs Gerçek ihbar hattımıza ulaşan bir vatandaş yaşadıklarını aktardı. 

"ACİL SERVİS KALABALIK, EN AZ 3 SAAT BEKLEMENİZ GEREKİYOR"

Yüksek ateş, baş dönmesi ve sol kolunda olan ağrı nedeniyle apar topar ilgili hastanenin acil servis bölümüne gittiğini ifade eden vatandaş, ilk gün ölümlü trafik kazası nedeniyle hizmetlerin kilitlendiği, acil servisin kalabalık olması nedeniyle ertesi güne kadar kendi imkanlarıyla sağlığını korumaya çalıştığını belirtti. Ertesi gün yine aynı şikayetler ile yine aynı hastaneye gittiğini söyleyen vatandaş, acil serviste 3 saat beklemesine rağmen yine kendisine sıra gelemediğini aktardı. 

"YABANCI SAYISI TÜRKLERDEN FAZLA"

Haber merkezimize konuşan vatandaş, bu yaşananların sorumlusunun ne doktorlar, ne de hemşireler olmadığını, asıl sorumlunun Sağlık Bakanlığı olduğunu söyledi. Vatandaş, hastanede hasta olarak gelen Türk uyruklu insanların yabancı uyruklulardan da az olduğunu söyledi.

"HİZMET ALABİLMENİZ İÇİN AMBULANS İLE GETİRİLMENİZ LAZIM"

Son olarak isyanını dile getiren vatandaş, "Söz konusu hastanede bakınabilmemiz için, ölüm döşeğinde ambulans ile hastaneye gelmeniz gerekiyor, aksi halde hiçbir şekilde, 3-4 saat bekleseniz de umduğunuz hizmeti alamazsınız" ifadelerini kullandı.

BÖYLE NÜFUSA BU ACİL SERVİS YETMEZ!

Töre, Mormenekşe 2. Kültür Sanat ve Üretici Festivali’nin açılışına katıldı Töre, Mormenekşe 2. Kültür Sanat ve Üretici Festivali’nin açılışına katıldı

Yıllardır farklı farklı olaylarla gündeme gelen ve aynı sorunlarla boğuşan acil servis bölümüne halen daha net bir çözüm bulunamaması ve ülkedeki yabancı uyruklu çalışan ve öğrenci sayısının kısa bir zaman zarfında oldukça artması acil servisi yetersiz kılıyor. Yaşanan herhangi bir kaza ya da ambulans ile gelen bir hasta olduğu zaman tüm acil hizmetlerin kilitlenmesi ve dışarıda bekleyen hastaların bekleme süresinin uzaması, halkın sağlığa ve hastaneye olan güvenini her geçen gün azaltıyor.

Editör: Umut Çengi