Töre, Güzelyurt'ta köy kadın kursları sergisinin açılışına katıldı Töre, Güzelyurt'ta köy kadın kursları sergisinin açılışına katıldı

Cumhuriyet Meclisi’nde bugün de hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarıyla hayvancıların eylemi konuşuluyor. 

Genel Kurulda ilk sözü alarak, “Sözde Hükümetin Tarımsal Üretimdeki Politikasızlığı ve Hayvansal Üretimi Bitirme Çabaları!” konulu güncel konuşma yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Milletvekili Fide Kürşat, hayvan üreticilerinin dün Lefkoşa’da başlattığı süresiz araçlı eyleme işaret ederek, hayvan üreticileriyle istişare edilmeden kararlar alındığını savundu.  
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemine bugün Kasaplar Birliği’nin de destek verdiğini ifade eden Kürşat, “Hayvancılar, kasaplar, esnaf ve sendikacılar eylemde…Bir yerde yanlışlık var… ‘Ben görüşmem’ demekle, diktatörlükle ülke yönetilmez. Tarımdan sorumlu bakan olarak harekete geçin, görmezden geldiğiniz tarafları bir araya getirin” diye konuştu.

Et ithalatı kararının üreticileri üretimden daha da koparacağını savunan Kürşat, “İncir çekirdeğini doldurmayacak destekler hayvansal ve tarımsal üretimin sorunlarına çare değil. Bu enflasyon oranına göre desteklerin yüzde yüz artırılması gerekirdi” dedi.

Hükümetin bazı şirketlere imtiyaz sağladığını da savunan Kürşat, “Bu ülkenin kıt kaynaklarını birkaç patrona bahşedemezsiniz” diye konuştu.

Kürşat, bitkisel ve tarımsal üretimin bakanların veya hükümetlerin değil, devletin politikası olması gerektiğini de kaydederek, “Her müjdeniz kaosla sonuçlanıyor. Atanan hükümet bir an önce istifa edip, toplumun önünü açmalı” dedi.

Editör: Umut Çengi