Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Başkanlığı, Kurban Bayramı vesilesiyle İslam dünyası için büyük önem taşıyan Hala Sultan Tekkesi'ne anlamlı bir ziyaret düzenledi.

Metehan Sınır Kapısı'ndan otobüslerle hareket eden 650 kişilik grup, yoğun güvenlik önlemleri altında Larnaka'daki Hala Sultan Tekkesi'ne ulaştı.

Ziyaret esnasında türbeyi gezen katılımcılar, ibadetlerini yerine getirerek manevi anlamda derin bir tecrübe yaşadı.

Dualarla tamamlanan bu özel ziyaret, tüm katılımcılar için unutulmaz bir anı olarak hafızalarda yer etti.

1 Ağustos tören ve etkinliklerle kutlanacak 1 Ağustos tören ve etkinliklerle kutlanacak

HALA SULTAN KİMDİR?

Larnaka yakınındaki Tuz Gölü kıyısında, türbesi ve adına yapılmış külliyesi ile bilinen ve Hala Sultan olarak tanınan Ümmü Haram bint Milhan'ın adı, bazı kaynaklarda er-Rümeysá veya el-Gumeysâ olarak belirtilmektedir.

Buhari’de yer alan Hadis-i Şerif’e göre peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), rüyasında Hala Sultan’ın birincilerden (deniz gazilerinden) olacağını ve deniz seferine katılacağını görmüştür.

Hala Sultan, 648-649 yılları arasında Kıbrıs’a düzenlenen ilk deniz seferinde yer almış ve Akka limanından Kıbrıs’a hareket etmiştir. Deniz seferi esnasında yaya yürüyemeyecek kadar yaşlı olan Hala Sultan, Larnaka’da şu anda türbesi bulunan bölgede katırdan düşerek şehiden vefat etmiş ve orada toprağa verilmiştir.

Osmanlı donanması Akdeniz'e açılırken Larnaka hizasına geldiklerinde üç top atışıyla Hala Sultan'ı selâmlarlardı. Tüm İslâm dünyasında, Türk dünyasında ve özellikle Kıbrıslı Türkler'in gönlünde yoğun bir Hala Sultan sevgisi vardır.

Kıbrıs’ın 1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethinden sonra, buraya türbe ve cami yapılarak Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra önemli ziyaret mekânlarından biri haline gelmiştir.