Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, son dönemde ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıları ve hükümetin aldığı kararları sert bir dille eleştirdi. KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş'in yaptığı açıklamada, ülkenin hırsızlık, yolsuzluk ve rüşvet gibi sorunlarla çalkalandığı bir dönemde, hükümetin zam yapmakla meşgul olduğunu öne sürdü.

Gönyeli-Alayköy Belediyesi bayram için tedbirlerini aldı Gönyeli-Alayköy Belediyesi bayram için tedbirlerini aldı

"SON İKİ AYDA ELEKTRİĞE, TÜP GAZA, AKARYAKIT VE EKMEĞE ZAM YAPILDI"

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, son iki ay içerisinde elektriğe %7.79, tüp gaza %7.80, akaryakıta %10.8 ve ekmeğe %25 zam yapıldığı belirtilen açıklamada, bu zamların vatandaşların alım gücünü düşürdüğü ve geçim derdini derinleştirdiği ifade etii. Maviş ayrıca, son üç ayda Türk Lirası'nın İngiliz Sterlini karşısında %12.77 değer kaybettiği ve akaryakıta son iki ayda %9 zam yapıldığı bilgisine de yer verdi.KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş "Rakamlar alım gücümüzün düştüğünü, geçim derdimizin derinleştiğini açık bir şekilde gösteriyor. Bu ülkeyi yönettiğini iddia edenler; Serbest piyasayı denetlediğini iddia ediyor." ifadelerini kullandı.

"KAYIT DIŞI EKONOMİ İLE MÜCADELE EDİLMİYOR"

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, hükümetin serbest piyasayı denetleme iddiasında bulunmasına rağmen temel gıda maddelerinin fiyatlarını düşürecek adımlar atmamasını, dezavantajlı grupları ekonomik olarak desteklememesini ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmemesini eleştirdi. Ayrıca, hükümetin yakınlarına haksız menfaat sağlamaktan çekinmediği, istatistik kurumunun hazırladığı fiyat değişim tablosunda belirli ürünlerin fiyatlarına '0 TL' yazılmasına ses çıkarmadığı ve hayat pahalılığı uygulamasının sık sık gözden geçirilmesi gerektiği halde bu konuda gerekli adımları atmamış olduğu belirtildi.

HÜKÜMETE İSTİFA ÇAĞRISI!

Son olarak, KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş açıklamasında, "Kurumlara, siyasete güven kalmamışsa, yolsuzluklar, ayrıcalıklı tutumlar, partizanlık değer yargılarının önüne geçmişse, sosyal ve ahlaki çöküş, liyakatsızlık yayılmışsa,vatandaş eğitim, sağlık ve kamusal hizmetlere yeterince erişemiyorsa, vatandaş temel gıdaya ulaşmaya güçlük çekiyorsa, geçim derdindeyse vee vatandaşın can ve mal güvenliği kalmamışsa, hiç olmazsa toplumun hak ettiği huzurlu ortam için hükümetten ‘istifa etme’ sorumluluğu alın!" ifadelerini kullandıKTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, bu gerekçelerle hükümete istifa çağrısı yaparak, toplumun hak ettiği huzurlu ortam için hükümetin sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Editör: Umut Çengi