Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde yarattığı kaosu büyütmeye devam ettiğini ve eğitimin niteliğini baltaladığını belirtti. KTOEÖS tarafından yapılan açıklamada, okul binalarının depreme dayanıklılığının artırılması ve güçlendirilmesi konusundaki belirsizliğin sürdüğü vurgulandı. Eylül ayında tüm binaların güçlendirilmiş ya da yeniden yapılmış olmasının pek mümkün görünmediği, bu nedenle prefabrik derslik ve tuvalet ihalelerinin yürürlüğe girdiği belirtildi.

26 Temmuz 2024 tarihinde toplam 47 adet prefabrik derslik ve 4 adet prefabrik tuvalet için ihaleye çıkılacağı bildirildi. KTOEÖS, geçtiğimiz öğretim yılında okullara yerleştirilen 100’ün üzerinde prefabrik ya da konteyner sınıfın durumu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadığını ve bu konuda yetkililerden bilgi talep ettiklerini belirtti. Bu konteynerlerin maliyetinin ve ihaleyi kimin aldığının açıklanması gerektiğini ifade etti.

Açıklamada, bütçe ve altyapı eksikliklerinin yanı sıra, bu yıl da öğretmen kadrolarının azaltılmasının gündemde olduğu ifade edildi. İhtiyaç olmasına rağmen birçok branşta öğretmen kadrolarının azaltıldığı, özellikle Yunanca gibi seçmeli derslerde kadroların azaltıldığı ve okul müdürlerine bu dersleri kapatma yönünde baskı yapıldığı kaydedildi. Bu durumun öğrencilerin seçmeli ders haklarını ellerinden aldığı ve kabul edilemez olduğu belirtildi.

Töre, Bülent Günkut 70’in imza gününe katıldı Töre, Bülent Günkut 70’in imza gününe katıldı

Rehber öğretmen branşında da kadro azaltımına gidildiği, şiddet olayları ve akran zorbalığı gibi sorunların yaşandığı okullarda rehberlik servislerinin güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi. KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, öğretmenlik sınavları sonrasında belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda öğretmen alımı yapılması gerektiğini ve yeni öğretim yılında okulların eksik kadrolarla açılmaması gerektiğini vurguladı.

KTOEÖS, nitelikli, parasız ve kamusal eğitim için mücadeleye devam edeceğini belirtti.