Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, eğitime yönelik saldırılara karşı durmaya devam edeceklerini vurgulayarak yarın 6 okulda eyleme gidileceğini duyurdu.

Sendika, özellikle öğretmenlere ve sendikalara yönelik planlı saldırıları kınayarak, bilimsel, laik, kamusal eğitimin hedef alındığını belirtti. 

"Tam Gün" uygulaması üzerinden devam eden saldırıları protesto etmek amacıyla 12 Aralık 2023 Salı günü öğleden sonra Bekirpaşa Lisesi, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Şehit Turgut Ortaokulu, Bayraktar Ortaokulu ve Osman Nejat Konuk Ortaokulu'nda eylem gerçekleştirileceği duyuruldu.

Sendika ayrıca, 14 Aralık 2023 Perşembe günü saat 14.30'da Göç Yasası kapsamındaki öğretmen ve tüm çalışanların hakları için Maliye Bakanlığı önünde bir eylem düzenleyeceğini açıkladı. Eğitim Bakanının politikalarını sorgulamadan savunuculuğunu yapmasını eleştiren sendika, toplumun aydınlık yüzü olan öğretmenlerin, statülerini, haklarını ve kamusal eğitimi savunmaya devam edeceğini vurguladı.

KTOEÖS tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

"Toplumsal yapımıza, kültürümüze, dilimize, dini anlayışımıza, yaşam biçimimize, kamusal alanlarımıza, kurumlarımıza, haklara, demokrasimize müdahaleler; bilimsel, laik eğitim anlayışına, kamusal eğitime, devlet okullarına, öğretmenlerin statüsüne, çalışma koşullarına, itibarına saldırılar devam etmektedir.

Öğretmenlere, sendikalarına planlı saldırılar “Tam Gün” aracılığı ile sürdürülmektedir. Bilimsel, laik, kamusal, parasız eğitim hedef alınmıştır. Devlet okulları, müfredatlar, çocuklarımız tehdit altındadır. Kamusal, nitelikli, laik, çağdaş eğitimin sigortası olan öğretmenlerin, statüleri, hakları, çalışma koşulları saldırı altındadır.  Okullarımızda büyük eksiklikler devam etmektedir. Öğretmenlerimize, itibarsızlaştırma, fakirleştirme, örgütsüzleştirme saldırısı belli çevrelerce organize edilmektedir.

Sn. Eğitim Bakanı bu politikaları sorgulama gereği hissetmeden bu anlayışın savunuculuğunu ve tetikçiliğini yapmaya soyunmuştur. Esas saldırı; Kıbrıs Türk toplumunun varlığına, değerlerine, geleceğine yöneliktir. Bu saldırıları planlayanlar ve uygulamaya çalışanların eğitim, toplum gailesi kalmamıştır.

Barolar Birliği Genel Kurulu yapıldı… Başkan yeniden Esendağlı Barolar Birliği Genel Kurulu yapıldı… Başkan yeniden Esendağlı

Toplumun aydınlık, ilerici yüzü öğretmenlerimiz, sendikamız bu dayatmalara boyun eğmeyecek, saldırılar durdurulana kadar mücadeleye devam edecektir.

12.12.2023 Salı Günü Öğleden Sonra Eylemde Olacak Okullarımız: Bekirpaşa Lisesi, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Şehit Turgut Ortaokulu, Bayraktar Ortaokulu, Osman Nejat Konuk Ortaokulu

AYRICA, 14 ARALIK 2023 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 14.30’DA GÖÇ YASASI KAPSAMINDAKİ ÖĞRETMEN VE TÜM ÇALIŞANLARIN HAKLARI İÇİN MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEMİMİZ OLACAKTIR."