KTAMS, Ercan Sivil Havacılık İtfaiyesi'ndeki teknik eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle çalışanların ve hizmet alanların can güvenliğinin ciddi şekilde tehlikede olduğunu açıkladı. Sendika, yeni binasına taşınan itfaiye çalışanlarının on aydır gerekli teknik ekipman eksikliklerinin giderilmediğini belirtti.

"ACİL DURUM SİSTEMLERİ ÇALIŞMIYOR"

Sendikadan yapılan açıklamada, alarm ve anons sistemindeki arızaların on aydır giderilmediği, itfaiyenin arama kurtarma aracının bulunmadığı ve acil durumlarda garaj kapılarının merkezden açılamadığı ifade edildi. Ayrıca, binanın acil çıkış kapılarının kilitli kalması, güvenlik açısından ciddi endişelere yol açıyor.

İzinsiz ikamet eden yabancı uyruklu zanlı mahkemeye çıkarıldı İzinsiz ikamet eden yabancı uyruklu zanlı mahkemeye çıkarıldı

"İTFAİYE ARAÇLARI STANDARTLARIN ALTINDA"

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) belirlediği kategorilere göre itfaiye araçlarının Kategori 9’a uygun olması gerektiği belirtilirken, mevcut araçların Kategori 7’ye bile uygun olmadığı vurgulandı. Yapılan tatbikatlarda itfaiye araçlarının birinin köpük atmadığı ve diğerinin monitörünün tutukluk yaptığı tespit edildi. Hizmetteki araçların maksimum ömrü 10 yıl olması gerekirken, mevcut araçların 18-23 yıllık olduğu ve gerekli servislerin zamanında yapılmadığı da açıklandı. Toz araçlarının ikisinin de arızalı olduğu ve havaalanında sadece 'göstermelik' olarak bulunduğu belirtildi.

"SORUNLAR CAN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR"

İtfaiye binasındaki sürekli elektrik kesintileri nedeniyle elektronik malzemelerin hasar gördüğü, polis raporlarına göre Smart binasının tüm ikaz alarm sistemleri, yangın söndürme sistemi ve jeneratörlerin bakımlarının yapılmadığı için devre dışı kaldığı kaydedildi. Bu sorunların, hem çalışanların hem de hizmet alanların can güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığı belirtildi.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

KTAMS, emekçinin hakkını aramak istediğinde grev yasağı getiren hükümet yetkililerinin, iş güvenliği ve hizmet alanların can güvenliği söz konusu olduğunda aynı önemi göstermediğini vurguladı. Sendika, hükümet yetkililerini Uluslararası Sivil Havacılık Kurallarına uygun davranarak gerekli adımları ivedilikle atmaya çağırdı. Mevcut şartlar altında olası bir faciadan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı başta olmak üzere tüm hükümet yetkililerinin sorumlu olacağını belirtti.

Editör: Pelinsu Kamalı