DAÜ-SEN: Yükseköğretim kar amacı güden kuruluşlarla  doldu! DAÜ-SEN: Yükseköğretim kar amacı güden kuruluşlarla doldu!

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nin öğrenci alımlarına devam edeceğini duyurdu. Üniversite Rektörlüğü'ne YÖDAK Başkanlığı tarafından gönderilen bir yazıda, bir öğretim üyesinin tam zamanlı kadroya atanması işleminin mevzuat hükümlerine uygun olmadığı belirtilmişti. Bu sebeple 2025 Şubat ayına kadar Diş Hekimliği Fakültesi'ne yeni öğrenci alımı durdurulmuştu.

Ancak Üniversite tarafından yapılan incelemeler sonucunda yapılan çalışmalar, YÖDAK Başkanlığı'na yazılı olarak teslim edilerek karara itiraz edildi ve kararın yeniden değerlendirilmesi talep edildi. Talep, 12 Mart 2024 tarihli YÖDAK Genel Kurulu toplantısında değerlendirildi ve Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin öğrenci alımına devam etmesine karar verildi.

Üniversite yetkilileri, yeni alınacak öğrencilerle ada'nın en iyi diş hekimliği eğitimini vermeye devam edeceklerini belirtti. Bu kararın, fakültenin  kalitesini ve öğrencilere sağlanan eğitimin standartlarını korumak adına önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Editör: Umut Çengi