Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve  Mekansal Planlama GenelMüdürlüğü yetkilileri ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunan KKTC heyeti oldukça verimli toplantılar gerçekleştirdi.

Kentsel dönüşüm ve doğal afetlere karşı önlem alma konularının görüşüldüğü toplantılarda ayrıca ilgili yasa, tüzük ve yönetmenliklere yönelik konular da ele alındı.

KKTC heyeti ilk olarak Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile temaslarda bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti'nde yürürükteki 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve ilgilili yonetmelikler hakkında Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri  Genel Müdür Yardımcısı Suna KOTAN ve ekibi tarafindan bilgilendirildi. İlgili kanunun uygulama ve hukuksal süreci hakkında KKTC heyetinin soruları cevaplanırken bir yandan da benzer bir yasanın ülkemizdeki gerekliliği üzerine vurgu yapıldı.

KKTC heyeti aynı zamanda Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal KAYAPINAR ve ilgili dairelerin başkanlarının katıldığı geniş kapsamlı bir görüşme gerceklestirdi.

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi ve Çevre Koruma Dairesi ile TC Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında ki dostluk ilişkilerini güçlendirme ve çevre ile şehircilik alanında işbirliğinin daha da gelişmesi yapılan toplantılarda ön plana çıkmıştır.

Gelecek nesillerin refahı açısından şehircilik hizmetlerinin iyleştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının önemine vurgu yapılan görüşmede, alınacak kararların, iki ülkenin sosyal ve ekonomik gelişmelerine katkıda bulunması hedeflenmiştir.

Etkinlikler halka ücretsiz olacak Etkinlikler halka ücretsiz olacak

Ankara’daki görüşmelerde, DPÖ Müsteşarı Durali Güçlüsoy, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Cumurbaşkanlığı Daire Müdürü Osman Bora Çağakan, Başbakanlık Deprem ve Denetim Komitesi Üyesi Tuğşat Tülbentçi, ŞehirPlanlama Dairesi Personeli Mimar Yüksel Onurlu, Mimar Özlem Aksu, Şehir Plancısı Sinem Sevindik, Şehir Plancısı Feriha Binici Mazı, İçişleri Bakanlığı Hukukçusu Emine Uzun, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ile Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu yer aldı.