Zimbabve'de bir çocuk istismarı skandalı patlak verdi. Ülkede yaşayan 56 yaşındaki Ishmael Chokurongerwa, kendisini bir peygamber olarak ilan ederek halkı kandırmaya çalıştı. Ancak Chokurongerwa'nın gerçek yüzü ortaya çıktı ve çocuk istismarı suçlamalarıyla tutuklandı.

OPERASYONDA 251 ÇOCUK BULUNDU

Polis operasyonunda, Chokurongerwa'nın özel mülkünde 251 çocuk bulundu ve bunların çoğunun doğum belgesi olmadığı belirtildi.

ÖZEL MÜLKÜNDE İSİMSİZ MEZARLAR BULUNDU

Chokurongerwa'nın özel mülkünde bulunan isimsiz mezarlar da dikkat çekti ve burada yaşamını yitiren çocuklara ait olduğu tahmin ediliyor.

Chokurongerwa'nın tutuklanmasının ardından yedi takipçisiyle birlikte mahkemeye çıkarıldığı bildirildi ve sekiz sanığa çocuk haklarını ihlal etmenin yanı sıra cenaze yasalarını ihlal suçlaması yöneltildi. Chokurongerwa'nın geçmişte polise saldırma suçlamasıyla da tutuklandığı ve ülkenin Apostolik kiliselerinden birine mensup olduğu belirtildi.

Avrupa 2023'te sel ve sıcak hava dalga olayları gibi olağan dışı hava olaylarıyla karşılaştı Avrupa 2023'te sel ve sıcak hava dalga olayları gibi olağan dışı hava olaylarıyla karşılaştı

Bu kiliselerin yasa dışı uygulamaları savunduğu ve çocuk evliliklerine de destek verdiği biliniyor. Birleşmiş Milletler'e göre, Zimbabve'de bu tür kiliselere yaklaşık iki milyon kişinin bağlı olduğu ifade ediliyor. Chokurongerwa'nın takipçileri arasında dünyanın sonunun yaklaştığına inananlar olduğu ve bu kiliselerin modern tıbbı reddederek ibadetlerini açık havada yaptığı da belirtiliyor.

Eski tarikat üyesine göre, Chokurongerwa'nın çiftliğinde bulunan yüzlerce ailenin dış dünyayla iletişiminin engellendiği ve kontrol altında tutulduğu iddia ediliyor.

Editör: Umut Çengi