ÖZEL HABER |

Geçtiğimiz gün Hayvan Üreticileri’nin yaptığı eylemle ilgili bazı sendikalar, odalar ve birliklerin Kamu-İş Sendikası’nın Lokalinde yaptığı toplantıda kriz çıktı. Farklı bir öneri ortaya koyan Esnaf, Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Koordinatörü Hürrem Tulga, önerisinin dikkate alınmaması nedeniyle toplantıyı terk etti.

“İHTİYAÇ HALİNDE KARKAS ET GETİRİLEBİLMELİ”

Tulga, toplantıda “İhtiyaç halinde karkas et ithal edilebilmeli” görüşünü ortaya koyunca, üreticilerin eylemine destek veren diğer örgütlerden büyük tepki gördü. Gerçekleşen toplantıda bu önerinin kayda alınmasını talep eden Tulga, bu önerinin kayda geçirilmemesi ve gördüğü sert tepkiden dolayı daha fazla ortamın gerilmemesi için toplantıdan ayrıldı.

“FİYATLAR FAHİŞ NOKTADA”

Tulga konuyla ilgili gazetemize verdiği röportajda, “Bu et fiyatları fahiş noktada” derken, kasapların sürecin başından itibaren başbakanlıkta yapılan toplantılarda ihtiyaç halinde karkas et getirilmesini savunduğunu ancak gelinen noktada kasapların çark ettiğini söyledi.

“KAÇAKÇILIK YAPILIYOR”

Genelleme yapamadığını ancak bir kısım kasap ve hayvancının güneyden organize olarak yüklü miktarda et kaçakçılığı yaptığını savunan Tulga, bu düzenin bozulmasını istemeyenlerin olduğunu iddia etti.

Posta Dairesi’nden iki yeni pul serisi yayında! Posta Dairesi’nden iki yeni pul serisi yayında!

“AMAÇ VATANDAŞIN UCUZ ET YİYEBİLMESİ OLMALI”

2010 yılında aylık ortalama 14 bin kuzu kesildiğini, şimdi bu rakamın kuzu ve dana da dahil 6 bin 500’ü bulmadığını açıklayan Tulga, “ülkeyi yönetenlerin, üreticinin ve ilerici örgütlerin önceliğinin vatandaşın ucuz et yiyebilmesi olmalı” dedi. Bu arada Restorancılar Birliği de karkas et ithalatının yapılması gerektiğini savunan bir açıklamada bulundu.

Editör: Simge YILDIZ