Feyzullah Aktürk ve Taha Akgül Avrupa şampiyonu oldu Feyzullah Aktürk ve Taha Akgül Avrupa şampiyonu oldu

Futbol dünyasında, hakemi aldatmaya yönelik hareketlerde bulunan ve hakeme yoğun itirazda bulunan oyuncular için çarpıcı bir karar duyuruldu.

İngiliz basınından Telegraph'ın haberine göre, Cuma günü yapılacak duyuruyla futbolda "mavi kart" uygulaması tanıtılacak ve bu uygulama ile ilgili detaylar kamuoyuyla paylaşılacak.

Haberde belirtildiğine göre, mavi kart, hakemi aldatmaya yönelik hareket yapan oyunculara ve hakeme şiddetli itirazda bulunan oyunculara gösterilecek. Mavi kart gören oyuncular, 10 dakika boyunca saha kenarına alınacaklar.

Bu konuda daha önce gündeme gelen 10 dakikalık ceza hakkında açıklama yapan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) CEO'su Lukas Brud, şu ifadeleri kullanmıştı: "Oyuncular hakeme itiraz ettiklerinde veya uygunsuz sözler söylediklerinde sarı kart görmekten korkmuyorlar. Ancak maçın 10 dakikasında kenara gelmek gibi bir ceza alırlarsa bunu ciddiye alırlar. Basketbolda ve ragbide olduğu gibi futbolda da sadece takım kaptanları hakem ile iletişim kurabilmeli. Bu yolun işe yaradığı çok açık."

Bu adımın, futbol sahalarında daha fazla sportmenlik ve saygı ortamı oluşturması bekleniyor. Uygulamanın detayları ve etkileri, futbol camiası tarafından yakından takip edilecek.