Gazimağusa'da hat çekim çalışması yapılacak Gazimağusa'da hat çekim çalışması yapılacak

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli, yaşlı hastaların sağlık hizmeti alırken yaşadığı zorluklara dikkat çektiği konuşmasında, yaşlı nüfusun giderek arttığı ülkede yaşlı dostu düzenlemeler yapılması gerektiğini; bunların başında ise yaşlı dostu hastanelerin gelmesi gerektiğini belirtti.

İncirli, sağlık hizmetlerinden en fazla yararlanan kesim olan yaşlılara yönelik hastanelerde park yeri ve bekleme salonu gibi hizmetlerin olmadığını, randevu alırken yaşlılara öncelik verilmediğini, yaşlıların hastaneye gelmelerinde veya hastane içerisinde hareketlerinde aile yakınlarından birine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bir yaşlı hasta ve hastanın yakını için hastanede geçirilen bir günün “korkunç yorucu bir gün” olduğunu savunan İncirli, bu sorunları çözecek makamlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Yerel yönetimlerin de bu alanda önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan İncirli, hastaların taşınması gibi hizmetlerde yerel yönetimlerin bazı destekler verdiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi; Sağlık Bakanlığına da hastaların erişimi konusunda hizmetlerini artırması çağrısında bulundu.

Milletvekili İncirli, yaşlı hastaların bilgiye erişimde de sıkıntıları olduğuna işaret ederek, hastaların hangi yaşta olursa olsun, hastalıkları hakkında bilgi edinme hakkı olduğunun altını çizdi.

İncirli, kamu hastanelerinde yaşlı birimleri ve yaşlı destek masaları kurulmasının önemini vurguladı. 

Editör: Umut Çengi