Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda ilk olarak bugünkü gündemde bulunan “Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ile “Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı, yeniden görüşülmek üzere komiteye geri gönderilmesi önerisini ele alınıp, oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel kurulda daha sonra Sağlık Hizmetleri Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasası’nın komite ivediliği ele alınması görüşülmeye başlandı.

ŞAHALİ İLK SÖZÜ ALDI

İlk sözü alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, “Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ve “Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın yeniden görüşülmek üzere komiteye geri gönderilmesi sırasında konuşacak fırsat bulamadığından kürsüye şimdi çıktığını belirtti. Şahali, kumarhanelerin, sahip oldukları makine ve masa adedi üzerinden harç öderken, oyunlardan üretilen toplam gelir üzerinden "Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi" ödendiğini kaydetti. Şahali, çoğu kumarhanenin maktu biçimde vergi ödediğini söyledi.

Belediye Başkanı Demir, çocukların bayramını kutladı Belediye Başkanı Demir, çocukların bayramını kutladı

ŞAHALİ: MASA VE MAKİNE ADEDİNE GÖRE VERGİ ALINMASINA GİDİLDİ

“Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nda vergi oranının yarı yarıya azaltılması yönünde düzenleme öngördüğüne işaret eden Şahali, bununla ilgili yapılan hesaplamalar olduğunu ancak halihazırda ödeyebileceğinden daha fazla vergi ödeyen kumarhanelerin ödeyeceği vergi miktarının azalabileceğini kaydetti. Turizm sektörünün bir bileşeni olan kumarhane sektörünün, devletin denetleme konusunda en biçare olduğu alan olduğunu söyleyen Şahali, bu nedenle masa ve makine adedine göre vergi alınmasına gidildiğini belirtti.

"KOMİTEDE ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Konunun komitede tekrardan görüşülmesi yaklaşımını prematüre bir girişimin sonucu olarak tanımlayan Şahali, bu alanın adilane şekilde vergiye tabi olmasının, sektörün elde etmesi gereken gelirin gerçeğe yakın şekilde realize olması için komitede ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Editör: Umut Çengi