Kıb-Tek önceden uyardı... Kesinti olacak! Kıb-Tek önceden uyardı... Kesinti olacak!
Hükümet, halkın alım gücünü koruma ve işletmelerin ayakta kalmasına destek olma amacıyla ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmek için  Bakanlar Kurulu'nda özel sektörü desteklemek amacıyla geniş kapsamlı yeni destek paketlerini hayata geçirme kararı aldı. Bu yeni destek paketi, küçük esnaf ve özel sektör çalışanlarına yönelik bir dizi önemli avantaj sunacak. İşte paketin ana hatları: Sosyal Sigorta İşveren Katkı Payı Destekleri Tarım, hayvancılık, ormancılık, balıkçılık, otelcilik, imalat sanayi, inşaat ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin sosyal sigorta işveren katkı payının %25'i devlet tarafından karşılanacak. İşveren Yatırımı Destekleri Küçük esnaf için kendisi dahil 10 kişiye kadar çalışanı olan işyerlerinde işverenlerin kendi yatırımlarının %25'i devlet tarafından karşılanacak. Bu destekler, yukarıda belirtilen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeleri kapsayacak. Ancak bazı sektörler, bu desteklerden yararlanamayacak. Bu sektörler arasında şunlar yer alıyor: Destekten Yararlanamayacak Sektörler
  • Devlet bütçesinden kendi özel yasalarına göre faaliyet gösteren bağımsız kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında özerk veya katma bütçeler ile döner sermayeli iş yerleri.
  • Yabancı devletlere ait kamu kurum ve kuruluş niteliğindeki iş yerleri.
  • Devletin en az %10 hissesinin olduğu kuruluşlar.
  • Devletin yönetiminde ve denetiminde olan kuruluşlar.
  • Marketler, off licence, market tedarikçileri, eczaneler, ecza depoları, medikalciler, benzinciler, gazcılar, muhasipler, bankalar, sigorta şirketleri, döviz büroları, finans şirketleri, bet ofisleri, casinolar, gece kulüpleri, kreşler, anaokulları, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları, üniversiteler, laboratuvarlar, hastaneler, klinikler, veteriner klinikleri, GSM operatörleri, internet sağlayıcıları, kooperatifler ve bunlara bağlı işletmeler, KKTC'de sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren ve bu alanda KKTC devletine hizmet veren sivil toplum kuruluşları.
Hükümet, bu yeni destek paketleri ile ekonomik sıkıntıları hafifletmeyi ve işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyor.
Editör: TE Bilisim