Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın önünde bir eylem gerçekleştirdi ve basın açıklaması yaptı.

Eylem sırasında, hayvancılar bakanlık binası önüne siyah çelenk bıraktılar.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, yaptığı açıklamada Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş'u eleştirdi. Naimoğulları, Çavuş'un halkın ucuz et tüketmesi amacıyla ithal ete izin vermesini "yanlış" olarak nitelendirdi.

Naimoğulları, "Bakan Çavuş'un halkın ucuz et tüketmesi için ithal ete izin verdiğini duyurması kabul edilemez. Ancak unutulmamalıdır ki, bakanın asli görevi hayvancının haklarını korumaktır. Üreticinin süt bedelini zamanında ödemesini sağlamak da bakanın sorumluluğundadır. Eğer halk ucuz et tüketmek istiyorsa, bu konuda adımlar atılması gereken kişi ekonomi bakanıdır" dedi.

KTÖS, hayvan üreticilerinin eylemine neden destek vereceklerini açıkladı KTÖS, hayvan üreticilerinin eylemine neden destek vereceklerini açıkladı

Naimoğulları'nın açıklamalarının devamı ise şu şekilde:

"Kasaplarla sürekli olarak iletişim kuruyoruz, ancak elimizde kalan hayvanlarla ilgili sıkıntılarımızı dile getiriyoruz. Ancak bu çağrılarımıza rağmen somut bir çözüm bulunamıyor. Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlar konusunda şeffaf olunmalıdır. Kapalı kapılar ardında alınan kararlarla ilgili olarak net bilgiler verilmelidir. Halk, üretici ve hayvancılar çözüm bekliyor. Tarım Bakanı Çavuş'un ithal ete izin verdiğini açıklaması kabul edilemez. Onun asli görevi, hayvancının haklarını korumaktır. Üreticinin süt bedelini zamanında alması için gerekli adımları atmak da bakanın sorumluluğundadır. Halkın ucuz et tüketme isteği, ekonomi bakanının görevidir. Biz sıkıntılarımızı dile getiriyoruz, ancak bize sadece 'Koop-Süt battı' deniliyor. Bu yaklaşım kabul edilemez. Bir yıldır canlı hayvan fiyatları değişmedi. Biz suçlu değiliz, suçlu olan bizim gibi hayvancıları sömürenlerdir. Ancak ne yazık ki, bu konuda gerekli denetimler yapılmıyor. Fiyatlar denetlenmiyor, etiketler incelenmiyor."

Editör: Pelinsu Kamalı