Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Başkan Mustafa Naimoğulları öncülüğünde Başbakanlık'ta Başbakan Ünal Üstel ve bakanlarla görüştü.

Bu yolu kullanacak olanlar dikkat! Bu yolu kullanacak olanlar dikkat!

Naimoğulları, eylemleri devam edeceğini açıkladı, uzlaşı olmadığını söyledi.

Naimoğulları, "Başka cuma yok demiştik, olmayacak da Tarım bakanlığı önünde eylemlerimiz devam edecek" dedi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Başkan Mustafa Naimoğulları öncülüğünde Başbakanlık'ta Başbakan Ünal Üstel ve bakanlarla bir görüşme gerçekleştirdi. Ancak, görüşme sonrasında Naimoğulları, eylemlerinin devam edeceğini ve uzlaşı sağlanamadığını açıkladı.

Naimoğulları, "Başka cuma yok demiştik, olmayacak da. Tarım Bakanlığı önünde eylemlerimiz devam edecek" dedi.

"HALK MEMNUN OLACAK MI GÖRECEĞİZ"

Görüşmenin ardından açıklama yapan Mustafa Naimoğulları, hükümetin bazı konularda çözüm bulma niyetinde olmadığını belirtti. Naimoğulları, "Bugünkü anlayış çok farklı değil. Özellikle Tarım Bakanı’nın duruşundan çok memnun değilim. Ülkeye ithal et gelmesi konusunu defalarca dile getirmemize rağmen dikkate alınmadık. Başbakan televizyonda etin kemiksiz 400 TL olduğunu açıkladı ama aslında kemiksiz fiyat 470 TL. Soğuk zincirin bozulmaması konusunda uyarıda bulundum. Pazartesi günü test sonuçları çıkacak ve dağıtım şekli belli olacak. Halk memnun olacak mı göreceğiz" dedi.

Resim 2024 06 07 170227463

"DIŞARDAN GELEN KIYMANIN İÇİNDE SAKATAT OLUP  OLMADIĞINI BİLE BİLMİYORUZ

Naimoğulları, ithal etin kalitesiz ve eski olduğunu, bu yüzden ucuz getirildiğini belirtti. "Ispanya'dan gelecek etin süresi bir yıl olacaktı, daha eski et bulup getirdiler. Bizim ülkemizde kıyılmış kıymanın satılması yasaktır, ancak ithal et kıyılmış olarak geldi. Kıymanın içinde sakatat olup olmadığını bile bilmiyoruz. Biz kendi etimize bile soğuk hava depolarında bir yıl süre veriyoruz, dışarıdan gelen ete 18 ay veriyoruz, bu da bir çelişki" dedi.

"HAYVANCILAR BİRLİĞİ'NİN MUTLAK GÖRÜŞÜ ALINMASI KONUSUNDA UZLAŞILDI"

Naimoğulları, protokol yapılması konusunda uzlaşıya varıldığını, ancak hükümetin taleplerini yerine getirmediğini ifade etti. "Kırk iki ton etten sonra gelecek et için Hayvancılar Birliği’nin mutlak görüş alınması kararlaştırıldı. Ancak bugün protokol yapılmadı. Maliye Bakanı hiçbir konuda açılım yapma niyetinde değil. Küçükbaş hayvancının desteği, çiğ süt fiyatlarının desteklenmesi, arpa fiyatları gibi konularda bir çözüme varılamadı" diye konuştu.

Resim 2024 06 07 170209097

"BUNDAN SONRA EYLEMLERİMİZ TARIM BAKANLIĞI ÖNÜNDE DEVAM EDECEK"

Naimoğulları, Tarım Bakanı ve Maliye Bakanı’na tepki göstererek, çözüm bulma niyetlerinin zayıf olduğunu söyledi. "Başbakan, Bakanlar Kurulu'nda konuları tekrar görüşeceklerini söyledi. Ama biz daha önce söylediğimiz gibi başka bir cuma olmayacak. Görüşmelere devam etmek istemiyoruz, çünkü bir sonuç alamıyoruz. Bundan sonra eylemlerimiz Tarım Bakanlığı önünde devam edecek" dedi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, uzlaşı sağlanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, hükümetin sorunlara çözüm bulmasını talep etti. Başkan Mustafa Naimoğulları, görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından, hayvan üreticilerinin haklarını savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Canlı Yayın:

Editör: Umut Çengi