UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Kıbrıs'ta federal bir çözüm arayışının 20 yıl önce BM Genel Sekreteri Merhum Kofi Annan tarafından ortaya konan Annan Planı ile başladığını hatırlattı. Ancak, 20 yıl önce Rum Halkı'nın çoğunluğunun Hayır oyu vermesiyle federal çözümün reddedildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gazeteci Ahmet Tolgay’ı kabul etti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gazeteci Ahmet Tolgay’ı kabul etti

"KIBRIS TÜRK HALKI'NIN SELF DETERMİNASYON HAKKI TARTIŞLAMAZ"

Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Halkı'nın self determinasyon hakkı ve demokratik onayının tartışılmaz olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türk Halkı'nın hak ettiği değeri göremediği tespitini yaptı. Annan Planı referandumundan sadece iki gün sonra Kıbrıs Türk Halkı'na verilen izolasyonların hala kaldırılmamış olmasının ve Annan Raporu'nun BM raflarında tutulmasının Kıbrıs Türk Halkı'nı cezalandırdığını ifade etti.

"ANNAN'IN RAPORUNDA RUM TARAFI ÇÖZÜMÜN KENDİSİNİ REDDETTİĞİNİ ORTAYA KOYDU"

Kofi Annan'ın raporunda Rum Tarafı'nın çözümü değil, çözümün kendisini reddettiğini ortaya koyduğunu hatırlatan Hasipoğlu, günümüzde de Rum tarafının gerçek niyetini test etmek amacıyla yapılan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nde GKRY Lideri Hristodudilis'e yöneltilen soruların önemine dikkat çekti.

"ORTAK ZEMİN ARAYIŞI DEVAM ETMELİ"

Rum tarafının, Kıbrıslı Türklere verilen izolasyonların kaldırılması için adım atmaya hazır olmadığını belirten Hasipoğlu, Rum tarafının gerçek niyetini eylemlerle göstermesi gerektiğini vurguladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kişisel Temsilcisi Maria Holguin Cuellar'a seslenen Hasipoğlu, 20 yıl önceki tespitlerin hatırlatılması ve ortak zemin arayışının devam etmesi çağrısında bulundu.