Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, KKTC'nin izlediği dış politikanın BM parametrelerinin dışına çıkmasının, Rum tarafının işini kolaylaştırdığını ifade etti.

"KIBRIS TÜRKÜNÜ GÖÇE ZORLAMAK ERİTMEK İSTİYOR"

Gürcafer, "Hristodulidis’in gerçek amacı çözüm amaçlı masa oluşturma değil, Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varlığına zarar vermek, Kıbrıs Türkünü biraz daha göçe zorlamak, biraz daha eritmektir," dedi. Hristodulidis'in stratejik planlarının mülkiyet korumacılığı şemsiyesi altında gizlendiğini belirten Gürcafer, Rum yönetiminin uzun yıllardır Kıbrıs Türkünün varlığını yok etmeye yönelik adımlar attığını kaydetti.

"STRATEJİK PLANLARININ BİR YENİSİ OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ"

Gürcafer, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı siyasetteki keskin dönüşün, uluslararası destek bulmada zorluk yarattığını belirtti. "Bu bir gerçek, ancak Rum yönetimi tarafından son dönemlerde yapılanlar da mülkiyet korumacılığı şemsiyesi altına gizlenmiş, 1950’li yıllardan beridir Kıbrıs Türkünün toplumsal varlığını yok etmeye dönük geliştirdiği stratejik planlarının bir yenisi olduğunu çok iyi biliyoruz," diye ekledi.

"HRİSTODULİDİS CRANS MONTANA SÜRECİNİ HAVAYA UÇURDU"

Crans Montana sürecinin Hristodulidis tarafından havaya uçurulduğunu vurgulayan Gürcafer, "Bugüne kadar yakalanmış en önemli çözüm fırsatlarından biri Annan Planı’dır, bir diğeri de Crans Montana’dır. Crans Montana sürecini havaya uçuranın Sayın Hristodulidis olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bütün dünya bunu iyi biliyor. En iyi bilenlerden birisi, en önemli tanığı da dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı’dır. Bu düşünceye katılmayan kuzeydeki Hristodulidis yandaşları Sayın Akıncı’ya sorabilirler," dedi.

ikamet izni olmayan 1 kişi tutuklandı ikamet izni olmayan 1 kişi tutuklandı

Gürcafer, Kıbrıs Türk halkının toplumsal varlığını koruma mücadelesinde kararlı olduklarını ve Hristodulidis'in planlarına karşı direnç göstereceklerini belirtti.