Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, asgari ücrete yapılan itirazın KTİMB ve işveren örgütlerinin ortak sesi olarak yapılmadığını belirtti. Gürcafer, “Birileri popülizm yapacak diye bir kez daha işçi düşmanı ilan edilmeyi kabul etmeyiz” diyerek bu itirazın yanlış anlaşılmaması gerektiğini vurguladı.

Serdaroğlu, asgari ücretin belirlenme sürecini eleştirdi Serdaroğlu, asgari ücretin belirlenme sürecini eleştirdi

Gürcafer, devletin kendi emekçileri arasında ayrım yapamayacağını ifade ederek, kamuda kadrolu çalışanlara farklı, diğer çalışanlara ise başka koşullar uygulamanın doğru olmadığını söyledi. Bu tür uygulamaların adaletsiz olduğunu belirten Gürcafer, çalışanların eşit haklara sahip olması gerektiğini dile getirdi.

"Çağ dışı popülist bir yaklaşım"

Kamu çalışanlarının hayat pahalılığını belirleyen bir mekanizma varken, diğer emekçiler için farklı bir komisyonun bulunmasının çağ dışı bir popülist yaklaşım olduğunu ifade eden Gürcafer, bu tür yaklaşımların kabul edilemez olduğunu belirtti.

"Devlet, bir an önce çağ dışı kalmış bu yapıya son verip, gerçek ihtiyaca cevap verecek düzenlemeyi yapmalıdır”

Gürcafer, devletin çalışan ücret politikasının ekonominin bütünü içinde değerlendirilmesi gerektiğini ve bu süreçte sivil toplum örgüt temsilcilerine ek olarak, sürekli kadrolu uzmanların da yer alması gerektiğini söyledi. Bu alanda reform yapılmasının zamanının geldiğini vurgulayan Gürcafer, “Hayat pahalılığını belirleyen değil, ekonominin bütünlüğü içinde ücret politikalarını yöneten güçlü bir organa ihtiyacımız var. Devlet, bir an önce çağ dışı kalmış bu yapıya son verip, gerçek ihtiyaca cevap verecek düzenlemeyi yapmalıdır” dedi.

Editör: Umut Çengi